3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A következő napokban megkezdődnek az egyeztetések többek között a jövő évi kötelező legkisebb keresetekről is - tudta meg a Magyar Nemzet. A szakszervezet már hónapokkal ezelőtt jelezte: az eddig elfogadottnál nagyobb mértékű emelésre lenne szükség, különben végleg leszakadhat Magyarország a régiótól.

A minimálbér és a garantált bérminimum a tavaly év végén kötött, 2019-re és 2020-ra szóló megállapodás szerint – az idei évhez hasonlóan – 8-8 százalékkal emelkedik. A minimálbér összege az alku szerint 2020-ban az idei bruttó 149 000 orintról 161 000 forintra, míg a munkavállalók jóval nagyobb részét érintő garantált bérminimum az idei bruttó 195 000 forintról 210 600 forintra nőne - idézi a megállapodást a Magyar Nemzet.

A 2018 decemberében megkötött megállapodás kitétele ugyanakkor az, hogy amennyiben az akkor 2019-re előre jelzett 2,7 százalékos inflációtól, 3,9 százalékos GDP-növekedéstől, illetve a termelékenység 2,9 százalékos emelkedésétől legalább egy százalékponttal valamelyik mutató eltér, vagy a három makrogazdasági adat összesen két százalékponttal különbözik, a felek új tárgyalást indítanak.

A lap megjegyzi: a minimálbérrel kapcsolatban konkrét intézkedésnek még kicsi az esélye, mivel az egyeztetéshez szükséges gazdasági mutatók csak jövőre lesznek ismertek.

A 8 százaléknál nagyobb mértékű emelés azonban több szempont miatt is indokolt lenne. Egyrészt az átlagkeresetek az eddig ismert adatok szerint idén minimum 10 százalékkal emelkednek, amitől elmarad a minimálbér 8 százalékos többlete. Így a minimálbéren foglalkoztatottak hátrányosabb helyzetbe kerülnek az ennél magasabb fizetésért dolgozókkal szemben. Ráadásul - mint arra egy korábbi cikkünkben rámutattunk - hamarosan a román és a horvát minimálbérhez képest is leszakadhatnak a magyar legkisebb keresetek, így nemcsak a régióban, de az Európai Unióban is a magyar minimálbér lehet a sereghajtó. Minden jel szerint ugyanis a régiós országok igyekeznek minél gyorsabban kitörni az olcsó munkaerő, alacsony bérek világából.

 

És bár forintosítva egyelőre magasabb összeget vihetnek haza az érintettek Magyarországon, mint mondjuk Romániában, a fizetés vásárlóereje számításaink szerint a régiós országok legalacsonyabbja. A tervezett jövő évi emeléseket figyelembevéve pedig megfigyelhető a magyar minimálbér lassú leszakadása a régióhoz képest.

 

Igaz ugyanakkor, hogy bár munkavállalói és életszínvonalbeli szempontokat figyelembevéve bőven lehet indokot találni a tervezett 8 százaléknál nagyobb minimálbér-emelésre, a munkaadói oldallal nem biztos, hogy annyira könnyű lenne elfogadtatni az elképzelést. Számukra ugyanis a költségek kigazdálkodása jelenthet problémát. Ezen enyhíthetne a szociális hozzájárulási adó további csökkentése, mely szintén a következő napok egyik témája lehet a minimálbér-emelés kérdése mellett. A jövő júliusra tervezett újabb 2 százalékpontos csökkentést is előrébb lehetne hozni; a munkaadók régóta küzdenek már azért, hogy már év elejétől csökkenjen a terhük.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!