4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vagyis az EU2020 stratégiában vállalt célt túlteljesítettük. A szegénységnek és társadalmi kirekesztettségnek kitettek arányának 5 százalékpontos, vagyis mintegy 450 ezer fős csökkentését vállalta a magyar kormány. 

Minden régióban és minden korosztályban sikerült csökkenteni a szegénységet a bázisévhez, 2008-hoz viszonyítva - derül ki Rákossy Balázs, a Pénzügyminisztérium államtitkárának válaszából, melyet Gurmai Zita, MSZP-s képviselő kérdésére adott. A parlamenti képviselő az iránt érdeklődött a pénzügyminiszternél, Varga Mihálynál, hogy "A szegénység csökkentése területén kidolgozott európai uniós módszertan és mérés tekintetében kik azok, akik a szegénységi kockázatot elérik? Ez hogy néz ki korosztályos és regionális bontásban?". A miniszter helyett azonban az államtitkárától érkezett a nem túl részletes választ

Rákossy Balázs felidézte, az EU2020 stratégia keretében Magyarország nemzeti célként a szegénységben vagy társadalmi kirekesztettségben élők arányának 5 százalékpontos csökkentését vállalta, azaz mintegy 450 ezer fő kiemelését a szegénységből 2020-ig.

"Az elmúlt évtizedben 907 ezer főt - a nemzeti célként kitűzött szám kétszeresét - sikerült kiemelni a szegénységből. 2008-2018 között hazánkban a szegénység és társadalmi kirekesztődés kockázatának kitett népesség aránya 8,6 százalékponttal csökkent, ez jóval meghaladja a tagállamok átlagos, 1,3 százalékpontos csökkenési ütemét" - írja Rákossy. 

Ráadásul a lakosság élethelyzetének javulása minden korcsoportban tetten érhető, de a legnagyobb, közel 10 százalékpontos javulás a 16 év alattiak, valamint a 16 és 24 év közöttiek körében történt. 

Regionális viszonylatban a Központi Statisztikai Hivatal adataira hivatkozva az államtitkár szerint minden régióban javulás mutatkozott, átlagosan 5,9 százalékponttal csökkent a szegénységnek és társadalmi kirekesztődésnek kitettek aránya 2011 és 2017 között. Kiemeli: a legnagyobb javulás pont a leghátrányosabb helyzetűek közé tartozó Észak-Alföld, Dél-Alföld, valamint Dél-Dunántúl régiókban következett be. 

Szegénységnek vagy társadalmi kirekesztettségnek kitettek

 

A Központi Statisztikai Hivatal honlapja szerint a mutató a szegénység kockázatának kitett vagy súlyos anyagi deprivációban élő személyek, illetve a nagyon alacsony munkaintenzitású háztartásban élők összege. Minden személyt egyszer vesznek számításba, akkor is, ha több részmutatóban érintettek. A szegénységi kockázatnak kitett személyek azok, akik a szegénységi küszöb alatti ekvivalens jövedelemmel rendelkeznek, mely küszöb az országos rendelkezésre álló medián ekvivalens jövedelem 60%-a (társadalmi juttatások után). Az anyagi depriváció a gazdasági nyomásra és tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó mutatókat fedi le. A súlyos anyagi deprivációban élők életkörülményeit az erőforrások hiánya súlyosan korlátozza, és az alábbi 9 deprivációs tétel közül legalább 4 vonatkozik rájuk:

  • i) hiteltörlesztéssel vagy lakással kapcsolatos fizetési hátralék,
  • ii) lakás megfelelő fűtésének hiánya,
  • iii) váratlan kiadások fedezetének hiánya,
  • iv) kétnaponta hús, hal, vagy azzal egyenértékű tápanyag fogyasztásának hiánya,
  • v) évi egyhetes, nem otthon töltött üdülés hiánya,
  • vi) anyagi okból nem rendelkezik személygépkocsival,
  • vii) anyagi okból nem rendelkezik mosógéppel,
  • viii) anyagi okból nem rendelkezik színes televízióval és
  • ix) anyagi okból nem rendelkezik telefonnal.

 

A nagyon alacsony munkaintenzitású háztartásban élők azok a 0–59 éves emberek, akik olyan háztartásban élnek, amelyben az elmúlt év során a 18–59 éves felnőttek teljes munkapotenciáljuk kevesebb, mint 20%-át töltötték munkával.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!