A 101 milliárd forint közvetlen területfejlesztési forrásból 79 milliárd forint hazai költségvetési forrás, 22 milliárd forint európai uniós támogatás. A miniszter hozzátette: a közvetlen forrásokon kívül más programok is a területi felzárkóztatást szolgálják.
Kolber István elmondta, hogy jövőre az Európai Unió támogatásával megvalósuló területfejlesztési programok 32,4 milliárd forintot tesznek ki. Ebből a PHARE-program 16,3 milliárd, a regionális fejlesztési operatív program 13,8 milliárd, az induló Interreg program 2,3 milliárd forintot tesz ki. Az európai uniós projektek nélküli hazai területfejlesztési forrás 69 milliárd forint, melyből 57 milliárd forintot a régiókhoz, megyékhez decentralizálnak.
Kolber István elmondta, hogy a költségvetésben jövőre először jelennek meg a régiókhoz decentralizált források. A miniszter szavai szerint a kiemelt fejlesztési programokra jövőre 8,9 milliárd forintot szánnak, melyből 4,4 milliárd a terület- és regionális fejlesztési célelőirányzat. A második pályázat-előkészítő alap 2,4 milliárdot tesz ki, a szigetközi térség rehabilitációjával összefüggő területfejlesztés támogatására 230 millió forintot, a vállalkozói övezetek infrastrukturális fejlesztésének segítésére 430 millió forintot, a romák elhelyezkedését segítő munkahelyteremtő vállalkozások támogatására 230 millió forintot, a Vásárhelyi terv területfejlesztési feladataira 600 millió forintot, a Duna-Tisza-közi hátság területfejlesztésére 640 millió forintot fordítanak.
Kolber István hangsúlyozta, hogy a fejlesztések révén Magyarország európai fürdő- és konferenciaközponttá történő alakítását is segítik. A turisztikai célelőirányzatban 9,2 milliárd forint áll rendelkezésre marketingre, illetve a korábbi kötelezettségek teljesítésére. (MTI)
101 milliárd forint lesz jövőre területfejlesztésre
Jövőre a közvetlen területfejlesztést 101 milliárd forint szolgálja, amely révén 130 milliárd forint fejlesztés valósul meg - hangsúlyozta Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter.