3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

120 éve, ezen a napon halt meg Puskás Tivadar, a telefonhírmondó atyja, akit 30 évesen elkapott az amerikai aranyláz. Mesél a múlt az mfor.hu-n.

Puskás Tivadar

Puskás Tivadar, a magyar telefonközpont atyja 1844. szeptember 17-én született székely családba. Nagyapja földbirtokos volt, akinek a keze alatt a családi vagyon csökkenésnek indult, ami megmaradt, azt apja, Puskás Ferenc szórta el.

1866-ban Puskás Tivadar Erdélybe vetette a jó sorsa, ahol az angol vasúti társaság helyi képviseletének lett előbb a tisztviselője, majd később a főmérnöke. Azonban a Waring nevű cég csődbe ment, Puskás pedig felbontotta a szerződését.

Bécstől az aranyásásig

1873-ban a bécsi Világkiállításon menetjegyirodát nyitott. Az ötlet kitűnőnek bizonyult, az üzlet jól ment később is. Ám egy nap megelégelte az egy helyben ülést, és inkább elutazott az ígéret földjére, az Egyesült Államokba. 1875-ben Coloradóban földet vásárolt és kis ideig arany után kutatott. Lenyűgözte az új világ ezernyi lehetőségeivel, és újabbnál újabb találmányaival.

Edison szerint Puskásé az ötlet

1876. Londonba, majd Brüsszelbe utazott, ahol a legújabb távírógépekről és a városon belüli távíróhálózat kiépítéséről folytatott tárgyalásokat. Bell találmányának hírére visszautazott Amerikába, ahol Thomas Alva Edison munkatársa lett s a telefonközpont kidolgozásán munkálkodott.

Ezek után Párizsban Edison találmányainak terjesztésével foglalkozott, de arra nincs adat, hogy – mint később felmerült – Edison mérnöke lett volna a New York melletti Menlo Parkban.

Az internet őse 

1881-ben Puskás Tivadar vezetésével megnyílt az első magyar telefonközpont Budapesten, aminek az induláskor 25 elõfizetõje volt. Az öreg Edison 1911-ben, Budapestre látogatva azt állította, Puskás volt az első, aki – harminc évvel korábban – felvetette a telefonközpont gondolatát. Erre azonban semmi egykorú forrás nem utal; sem Puskás nem állította magáról, sem a lelkes 1893-as méltató cikkek, hogy ő a telefonközpont feltalálója lenne. Erre a technikatörténészek szerint azért sem volt szükség, mert annak elve megegyezik a távíróközpontéval, azt pedig F. M. A. Dumont francia mérnök 1850-ben már szabadalmaztatta.

Edison talán a Telefonhírmondóra emlékezett, mely valóban egy telefonokból álló, központi egység köré szervezett találmány, csakhogy jóval nagyobb jelentőségű, mint a telefonközpont: ez volt az eddig ismert első elektronikus hír- és műsorszolgáltató közeg a világon, a rádió és internet őse.

Ezt valóban Puskás Tivadar találta fel, szabadalmaztatta is, és Budapesten működött a világon először, 1893-ban. A pénz bár bőséggel folyt hozzá, nem tudott bánni vele igazán, anyagilag folyton nehéz helyzetbe került valamilyen balsikerű banki ügylet következtében. Zaklatott idegrendszere egy nap felmondta a szolgálatot, a tünetei a mai pánikbetegséghez fogható kilátástalan helyzeteket idéztek. Március 16-án, amikor épp egy üzleti útra készülődött, a Hungária Szállóbeli lakásán szívrohamban meghalt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!