3p

1892. szeptember elsején adták át a budai körvasutat, mely a Déli pályaudvart kötötte össze Óbudával. A vonalat főleg a közeli gyárak használták iparvágányként, mostanra a vonal nagy részét felszámolták. Mesél a múlt az mfor.hu-n.

120 évvel ezelőtt az átadáskor gőzmozdonyok vontatták a szerelvényeket a Déli pályaudvartól a Bem József utcán és a Duna-parton át Óbudára, a budai körvasút megépítését az óbudai malmok, üzemek tulajdonosai kezdeményezték. Többek között az óbudai Gázgyár, a Szeszgyár, illetve a Hajógyári-szigeten lévő üzemek használták a vonalat. A megnyitáskor eredetileg a Grünwald és Társa Szeszgyárig tartottak a sínek, ez egy 6 kilométeres szakasz volt. Filatorigát állomás és a jobbparti körvasút közötti viszonylag rövid összekötővágány 1895-ben épült ki a mai Bogdáni út Duna és Szentendrei út közötti szakaszán. Az összekötővágány átadásával, valamint a jobbparti körvasút budai szakaszának igénybevételével a helyiérdekű vasút szerelvényei az akkoriban komoly tömegközlekedési csomópontnak számító Pálffy térig (a mai Bem József térig) közlekedhettek.

A gőzösök füstje,a teherkocsik zaja azonban kezdettől fogva zavarta a budai polgárokat, akik azonnal tiltakoztak a vasút ellen. Eredményesen lobbiztak, így nem sokáig kellett elszenvedniük a kellemetlenségeket, hiszen 1896-ra megépült az Újpesti vasúti összekötő híd, így a gyárak teherforgalmát jórészt erre terelték át. A második világháború, a budapesti hidak elpusztítása után egy időre újra éledt az óbudai - margitkörúti vasút, a szükségforgalom azonban 1950-ben, az Árpád-híd elkészültével, végleg megszűnt. 1972-ben a Margit-hídi HÉV-végállomás átépítésével a kapcsolat kettészakadt, de a déli részén a Déli pályaudvar és a Margit körúti Ganz Villamossági Gyár között még az 1990-es évek közepéig fennmaradt a teherforgalom.

A budai körvasúttal egyidőben készült el a Duna bal partján a pesti körvasút, mely a Rákospalota-Újpest–(Budapest Angyalföld és Rákosrendező felőli becsatlakozással)–Rákosszentmihály–(Rákos felőli becsatlakozással)–Kőbánya felső–Budapest Ferencváros–Soroksári út teherpályaudvar vonalat foglalta magába. A köznyelvben a körvasút kifejezést ennek egy szakaszára, a Rákosrendező és Kőbánya felső közti pályára használták.

A jobb- és balparti körvasút az Újpesti vasúti hídon és az Összekötő vasúti hídon keresztül van összekötve. 1943-ban vágánykapcsolat épült a mai Petőfi hídon keresztül (akkor Horthy Miklós-híd), hogy az Összekötő vasúti híd bombázása esetén a forgalom kerülőúton biztosítható legyen. 1950 és 1955 között kapcsolatban állt a két hálózat a mai Árpád hídon keresztül is (akkor Sztálin-híd), mivel az Újpesti vasúti híd újjáépítése előtt ideiglenes megoldásként a vizafogói vonal és az Árpád híd villamosvágányainak felhasználásával teremtettek vasúti kapcsolatot a budai oldallal. 1945-1950 között pedig a Déli pályaudvar felé közlekedtek a budai oldal tehervonatai.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!