3p

1887. november 11-én, vagyis pontosan 125 évvel ezelőtt végeztek ki négy Chicago-i szakszervezeti vezetőt, akik az előző év május elsején sztrájkot szerveztek a nyolcórás munkaidő bevezetéséért, ami aztán zavargásokba torkollott. Többek között Albert Parsons, August Spies, Adolf Fischer és George Engel emlékét őrzi ma a munka ünnepe. Mesél a múlt című sorozatunk róluk szól ezúttal.

Az ipari forradalom korszaka egybeesett a munkásmozgalmak, szakszervezetek indulásával is, először 1817-ben Robert Owen fogalmazta meg a napi 8 órás munkaidő szükségességét, korábban ugyanis a 10-16 órás munka volt általános. Ezt követően viszony még évtizedeknek kellett eltelni ahhoz, hogy eredményeket is sikerüljön elérni, hiszen még 1886 május elsején is a nyolcórás munkaidő bevezetéséért szerveztek sztrájkot és tüntetést Chicagóban. Becslések szerint 30-40 ezer ember vonult fel, hogy követelje a rövidebb munkaidőt. Emellett más városokban is több tízezres tüntetéseket tartottak ugyanazon a napon.

Arra persze senki nem számított, hogy a többnapos sztrájk végül tragédiába torkollik, május 4-én a Haymarket téren történt az azóta legendássá vált "haymarketi affér", amikor egy máig nem azonosított anarchista tüntető dinamitot dobott a rendőrökre. Pedig még aznap is békésen indult a demonstráció, August Spies szervező szerint 600 és 3000 között volt a résztvevők száma. Spies egyébként a német nyelvű Arbeiter-Zeitung szerkesztője volt.

A merényletben összesen 11 ember, hét rendőr és négy tüntető vesztette életét. Később nyolc embert ítéltek el a zavargások miatt, a tüntetések négy szervezőjét pedig halálra ítélte a bíróság és 1887. november 11-én felakasztották őket. Két másik társuk, Michael Schwab és Samuel Fielden életfogytiglani börtönt kapott, Oscar Neeble-t pedig 15 évre ítélték. 1893-ban aztán valamennyi érintettet rehabilitáltak, de a kivégzett August Spies-t, Albert Parsonst, Adolph Fischert, és George Engelt ez már nem mentette meg a haláltól.

Egy társuk, Louis Lingg pedig az ítélet előtt a börtönben lett öngyilkos. Később sokat bírálták a bírósági eljárást, hiszen az egyértelmű volt, hogy nem a nyolc letartóztatott egyike dobta a bombát, ennek is volt köszönhető, hogy Illinois állam későbbi kormányzója a még életben maradt elítélteket kegyelemben részesítette.

A 125 évvel ezelőtti kivégzésekre, illetve a haymarketi afférra emlékezik ma a munka ünnepe, mely május elsején van. Négy évvel a Chicago-i zavargások után 1890-ben vonultak fel először világszerte a szakszervezetek, melyek még mindig a nyolcórás munkaidő bevezetését követelték.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!