3p

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) a Széchenyi Vállalkozásfejlesztési Programban tavaly 5.287 pályázatot fogadott be, amelyekből 4.851 nyert el vissza nem térítendő támogatást 12,1 milliárd forint értékben.

A tárca az MTI-hez eljuttatott összesítésében ismerteti, hogy a nyertes pályázók a támogatással 34,7 milliárd forint összköltségű beruházás megvalósítását vállalták. A GKM 2003-ban a Széchenyi Vállalkozásfejlesztési Programban 12 pályázatot írt ki a kis- és középvállalkozások részére, a vállalkozások versenyképességének javítása, a vállalkozások felkészítése az EU csatlakozásra, valamint a gazdaságélénkítés támogatása érdekében.

Az idén a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) keretében az unió strukturális alapjainak társfinanszírozásával öt pályázatot hirdetett meg a GKM a kis- és középvállalkozások részére. A hazai forrásból az idén három felhívást hirdetett meg a tárca, amelyek a háziorvosi működtetési jog megvásárlását vagy az egészségügyi közszolgáltatást segítő kamattámogatás igénybevételét, az interneten való megjelenést és a hazai roma mikro-, kis- és középvállalkozások piaci esélyeit javító fejlesztések és beruházások megvalósulását segítették elő.

A Gazdasági Versenyképességi Operatív Program keretében meghirdetett felhívásokra 2004-ben csaknem 5.900 pályázat érkezett be 44,9 milliárd forint támogatási igénnyel. Az irányító hatóság eddig több mint 1.700 pályázatot támogatott 10,2 milliárd forint összegben. Az idén a hazai finanszírozás keretében meghirdetett pályázatok keretében eddig összesen 275-en nyertek el támogatást 76,9 millió forint értékben. A Gazdasági Versenyképességi Operatív Program kis- és középvállalkozások fejlesztését segítő pályázatait a 2005. és 2006. évben is meghirdetik - közölte a GKM.

A Széchenyi Vállalkozásfejlesztési Program négy pilléren álló, számos hitelintézettel és szervezettel működtetett, különböző összegű és futamidejű, a vállalkozások méretéhez, visszafizetési képességéhez igazodó hitelrendszere, az úgynevezett négy lépcsős hitelprogram - Mikrohitel Program, Széchenyi Kártya, Midihitel Program, Európa Technológiai Felzárkóztatási Beruházási Hitelprogram - ugyancsak segítséget nyújthat a fejleszteni versenyképességüket növelni kívánó vállalkozásoknak.

A Mikrohitel Programban 2003-ban 1.000 vállalkozás kapott mikrohitelt, 3,5 milliárd forint összegben, 2004-ben eddig 531 vállalkozás jutott 1,1 milliárd forint hitelhez. A Széchenyi Kártya Programban a 2002. évi elindítása óta mintegy 19.500 vállalkozó kapott támogatott hitelt, amelyhez 62,5 milliárd forint hitelkeret párosul. A 2003. őszén indult Midihitel Programban eddig 70 kamattámogatási szerződés jött létre 42,6 millió forint összegben, amely mintegy 468 millió forint összegű hitelt mozgósított.

Az Európa Technológiai Felzárkóztatási Beruházási Hitelprogramon belül a kis- és középvállalkozások részére korábban elkülönített 80 milliárd forintos keretet a kormány 100 milliárd forintra növelte, amelynek terhére a kis- és középvállalkozások 10-500 millió forint összegben igényelhetnek fejlesztéseikhez pénzügyi forrást. A kereskedelmi bankoktól a program 100 milliárd forintos keretének terhére 1.393 kis- és középvállalkozás igényelt 87,4 milliárd forint összegű beruházási hitelt. Ebből 1.316 kérelmet hagytak jóvá, 75,2 milliárd forintot meghaladó értékben. A 2003. szeptemberében elindított Lánchíd Faktoring Program keretében 2003. szeptember óta 332 vállalkozó faktorálta követelését, amelyhez a GKM 418 millió forint kamattámogatást biztosított - közölte a GKM. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!