5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Százötven éve, 1864. szeptember 28-án alakult meg Londonban a Nemzetközi Munkásszövetség (International Working Men's Association), közkeletű nevén az első Internacionálé, a munkások első átfogó nemzetközi szervezete.

Az 1850-es évek munkásmozgalmi apálya megmutatta, hogy a nemzeti keretek között folytatott harc a rövidebb munkanapért, a magasabb bérekért és a jobb munkafeltételekért csak nemzetközi összefogással tehető hatékonyabbá. Elsőként az angol és a francia szakszervezetek között szövődött tartós munkakapcsolat: az amerikai polgárháború (1861-1865) idején szolidaritási bizottságokat alakítottak Észak támogatására, az 1862-es londoni világkiállítás alkalmával egy nemzetközi munkásszervezet megalakításáról egyeztettek, az 1863 januárjában kitört oroszellenes lengyel felkelés idején szolidaritási gyűléseket tartottak a lengyelek támogatására. Angol, francia, német és lengyel munkások képviselői 1863. júliusi londoni tanácskozásukon nemzetközi munkáskongresszus összehívását kezdeményezték.

Ilyen előzmények után ült össze az angol Edward Beesley elnökletével 1864. szeptember 28-án a londoni St. Martin's Hallban az a nemzetközi munkásgyűlés, amelyet az angliai szakszervezetek és a párizsi proudhonista munkások vezetői készítettek elő. A tanácskozás munkájában részt vettek a Londonban élő német, olasz és más nemzetiségű munkások képviselői, továbbá az európai kispolgári és forradalmi demokrata emigráció vezető egyéniségei is. A gyűlés határozatot hozott a Nemzetközi Munkásszövetség, az Internacionálé megalapításáról, s ideiglenes bizottságot választott. Ennek lett tagja a német munkások képviseletében Karl Marx, az ő végső megfogalmazásában látott napvilágot a Nemzetközi Munkásszövetség Alapító Üzenete, valamint a Szövetség Ideiglenes Szervezeti Szabályzata. A két dokumentumot az időközben a Szövetség vezető szerveként Központi Tanáccsá alakult ideiglenes bizottság 1864. november 1-jén egyhangúlag fogadta el.

Az Alapító Üzenetben Marx utalt arra, hogy a szövetkezeti munka "bármely kiváló is elvben és bármily hasznos is a gyakorlatban", soha nem fogja felszabadítani a tömegeket, és nem fog érezhetően könnyíteni nyomorukon. Következtetése szerint a munkásosztálynak ahhoz, hogy gyökeresen változtatni tudjon helyzetén, a politikai hatalmat kell megragadnia. A megállapítás a brit szakszervezeti és szövetkezeti mozgalom, valamint a francia proudhonizmus kritikáját jelentette, mivel ezek elutasították a közvetlen politikai harcot. Marx a munkásság önfelszabadítását, politikai egyesülését szorgalmazta, amelynek ki kell terjednie a külpolitikai küzdelemre, így a munkásságot leginkább sújtó háborúk elleni fellépésre is. Az Alapító Üzenet megismételte a Kommunista Kiáltvány tételmondatát: "Világ proletárjai egyesüljetek!", átültetve az internacionalizmus eszméjét a gyakorlatba.

Az első Internacionálé alapszervezeteit a szekciók képezték, amelyek országonként vagy területenként föderációkba tömörültek. A föderációk küldöttei választották meg az évente megrendezett Kongresszuson a politikai irányító testület, a Központi Tanács (1866-tól Főtanács) tagjait. A Főtanács saját tagjai közül választotta meg a főtitkárt, illetve a levelező titkárokat, akik révén tartotta a kapcsolatot a föderációkkal. Az 1860-as évek végére az Internacionálénak már a legtöbb európai országban és Amerikában is voltak szekciói, 1869-ben Magyarországon Pesten, Pozsonyban és Temesváron működött szekció.

Az I. Internacionálé a 19. századi munkásmozgalom eltérő irányzatait tömörítette: az angliai tradeunionizmust és owenizmust, a franciaországi proudhonizmust és blanquizmust, a németországi marxizmust (Lassalle hívei elutasították a csatlakozást), az olaszországi és spanyolországi bakunyinizmust, valamint az olasz mazzinizmust. A különböző eszmei áramlatok időnként rendkívül éles vetélkedése rányomta bélyegét a működésre, az éves kongresszusokon rendre parázs vita folyt az aktuális kérdésekről, az elérendő célokról. E viták konklúziójaként az 1867-es lausanne-i kongresszus szögezte le: "A munkások társadalmi felszabadulása elképzelhetetlen politikai felszabadításuk nélkül". Kinyilvánították azt is, hogy a polgári demokratikus szabadságjogok teremthetik meg a feltételeket a nagy társadalmi átalakuláshoz, a gazdasági emancipációhoz. A későbbi kongresszusok pontosították, hogy mindehhez társadalmi tulajdonba kell venni a bányákat, a közlekedést, a villamosenergia-forrásokat és a kulcsiparágakat.

Az 1871-es Párizsi Kommün leverése után felerősödtek az európai munkásmozgalom és az Internacionálé elleni támadások, a Szövetségen belül is kiéleződött a küzdelem. Az 1872-es hágai kongresszus kizárta a szervezetből Bakunyint és követőit, majd az 1873-as genfi tanácskozás úgy döntött, hogy Amerikába teszik át az Internacionálé székhelyét. Itt működött 1876-ig, amikor a philadelphiai kongresszus kimondta a szervezet feloszlatását. Nem telt el azonban másfél évtized, s 1889-ben a II. Internacionáléval magasabb szinten, immáron önálló pártok összefogásaként folytatódott a munkásság nemzetközi együttműködése.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!