Viharos kapcsolatok
1856. július 10-én a mai Horvátország területén megszületett Nikola Tesla, kinek édesapja, Milutin Tesla európai műveltségű ortodox pap, édesanyja, Georgina (Đuka) Mandić szintén szerb lelkészi család sarja volt.
Nikola Tesla tanulmányait Smiljanban, Gospić-ban kezdte, majd Karlovacban (Károlyvárosban) járt iskolába. Ezután 1875-ben az Osztrák Politechnikumban tanult, Grazban. Itteni tanulmányai alatt foglalkozott a váltakozó árammal és a dinamóval is, de nehéz anyagi körülményei miatt kénytelen volt megszakítani tanulmányait. Paja Mandić segítette ki az anyagi gondokból, s összeköttetéseinek köszönhetően az ifjú Tesla Budapesten megismerkedhetett Puskás Tivadarral.
Puskás Tivadarral
1881-ben Budapestre költözött, hogy a Puskás Tivadar-féle American Telephone Company-nek dolgozhasson. A budapesti telefonközpont átadásán, 1881-ben Tesla-t nevezték ki a cég főmérnökének. Hamarosan feltalált egy telefonkihangosítót, ami tulajdonképpen nem volt más, mint az első hangszóró.
Egy évvel később aztán Párizsba költözött, hogy Puskás Tivadar ajánlásával a Continental Edison Company-nál dolgozhasson elektromos készülékek javításán és fejlesztésén. 1883-ban a strassburgi kiküldetése alatt megépítette a Városligetben feltalált váltakozóáramú motorjának első kísérleti példányát. Majd 1884-ben áthajózott Amerikába, mert személyesen Edisonnal akart dolgozni.
Thomas Edisonnal
Tesla Edison legszorgalmasabb munkatársa volt, de „nem ismerte az amerikai humort”. Ami alatt azt kell érteni, hogy Edison az egyenáramú gépek fejlesztése után nem fizette ki Teslának a tréfából felajánlott 50 ezer dolláros munkadíjat. A pénzügyi viták miatt elhagyta Edisont, és váltakozó áramú rendszerének találmányi jogát eladta George Westinghouse-nak.
Guglielmo Marconival
A század első évtizedében Tesla erőfeszítései a vezeték nélküli energiaátvitel megvalósítására összpontosultak. De az évtized közepe táján mély depresszió vett rajta erőt, amit asszisztense és egyben későbbi riválisa, Marconi is csak fokozott - valamint az sem tett jót, hogy csak tejen és mézen élt, mert azt tartotta, hogy ezek a legtisztább élelmek.
Guglielmo Marconi fizikusasszisztensként láthatta Tesla kutatásait, annak eredményeit, és talán pont ezért 1901-ben sikeresen bemutatta a rádióhullámok vezeték nélküli sugárzását. A rádió feltalálásáért 1909-ben fizikai Nobel-díjat kapott, de Tesla beperelte, azzal a váddal, hogy tőle lopta az ötletet. A tárgyalások többször megszakadtak és elhúzódtak, végül 1943-ban, Tesla halála után az Amerikai Legfelső Bíróság hivatalosan is Teslának tulajdonította a rádió feltalálását.
Nikola Tesla eredményei:
- automatikus szabályozású ívfénylámpa
- egy- és többfázisú váltakozóáramú villamos hálózat
- többfázisú váltakozóáramú motor és generátor
- termomágneses motor
- piromágneses villamos generátor
- nagyfrekvenciás váltakozóáramú generátor (mechanikus)
- szabaddugattyús elektromos generátor és motor
- nagyfrekvenciás nagyfeszültségű elektromos generátor
- ózonfejlesztő generátor és sterilizálási eljárás
- nagyfeszültségű nagyfrekvenciás Tesla-transzformátor
- kis fogyasztású világításra szolgáló vákuum és gáztöltésű kisülési csövek
- vákuumimpregnálási eljárás nagyfeszültségű alkatrészek szigetelésére
- nagyfeszültségű nagyfrekvenciás áramkapcsolók
- robbanómotorok gyújtási rendszere
- távirányítás
- koncentrált napenergia erőmű feltalálása
- magasfeszültségű áram (100 000 V) segítségével Tesla-áram állítható elő
- reaktív motorok működési elve
- repülőgépek helyből indulásának módszere
- kutatásai az elektromágnesesség területén
Tesla jóslatai
Idős korában több interjút is adott, amikben elmesélte a jövőről alkotott képét. Tesla akkor úgy gondolta, hogy a nevelés és a kormányzati munka egyik elismert ága lesz az, amely a higiéniával és a testkultúrával foglalkozik. Elmondta, hogy szerinte a vízkészletet sokkal gondosabban fogják felügyelni, és csak a bolondok isznak majd sterilizálatlan vizet. Úgy vélte, száz éven belül felállítják az amerikai környezetvédelmi hivatalt (amelyet 35 évvel e jóslat után valóban megalapítottak).
Tesla egy olyan világot képzelt el, ahol nem a háború, hanem az új tudományos felfedezések válnak az emberiség prioritásává. Napjainkban - mondta - a világ civilizált országainak többsége a bevételek zömét hadi célokra költi és csak minimális pénz jut az oktatásra. A 21. században megfordul ez az arány. Dicsőségesebb lesz a tudatlanság ellen harcolni, mint elesni a harcmezőn. Az új tudományos igazságok fontosabbak lesznek, mint a diplomaták civakodásai.
Robotika
Tesla az egyik interjúban elmondta, hogy az emberek még mindig nem alkalmazkodtak a gépkorszakhoz. A megoldás nem a géprombolás, hanem a gépek felügyelete.
"A ma emberi kézzel végzett számos tevékenységet holnap automaták végzik majd. Az amerikai egyetemeken dolgozó kutatók ebben a pillanatban is úgynevezett gondolkodó gépek kifejlesztésén fáradoznak. Én előre láttam ezt a fejlődést. Jómagam robotokat készítek. A 21. században a robotok munkája azt a helyet tölti majd be, amit az ókori társadalmakban a rabszolgamunka. Nincs ok kételkedni abban, hogy miért ne történne ez meg egy évszázadon belül. Ez felszabadítja az emberiséget, hogy magasabb célok elérésére törekedhessen."
Nikola Tesla nem csak hihetetlen felfedezéseivel és találmányaival segítette az emberi civilizációt, hanem megannyi alkotónak szolgáltatott témát. Misztikus kutatásai a mai napig elvarázsolják az embereket.
(Forrásanyagok: Wikipedia, Richpoi.com)
mfor.hu