5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

178 éve született meg a Wall Street-i boszorkányként is elhíresült sokszoros milliomos üzletasszony, Hetty Green, akinek mai áron számított vagyona 43,2 milliárd forint volt. A Mesél a múlt című rovatunk ezen a héten a különc dúsgazdagról emlékezik meg.

Az örökös...

Hetty Green

Hetty Green Henrietta Howland Robinson néven látta meg a napvilágot 1834. november 21-én a Massachusett állambeli New Bedfordban. A családja a vagyonát porcelánkereskedelemmel és bálnavadász hajók üzemeltetésével szerezte meg. Már kislány korában megismerkedett a pénzvilággal, hiszen apjának rendszeresen ő olvasta fel a Wall Street híreit, részletezte az árfolyamok mozgását, melyért nem ritkán egy-egy pennyt is kapott a családtól. Már ekkor megmutatkozott a takarékossága, hiszen 8 évesen számlát nyitott magának a helyi bankban, hogy a megszerzett pennyket biztonságos helyen tudja. Hetty már 13 évesen a család könyvelője lett, így sokat forgolódott apja és a családi üzlet közelében is.

A családi vagyon édesapja 1864-es halála után szállt rá, melynek értéke 7,5 millió dollár volt, ami mai árfolyamon átszámítva 1,6 milliárd forintot jelent. Apja halála után nem sokkal Hetty nagynénje is meghalt, aki 2 millió dolláros vagyonát jótékony célra adományozta volna. A döntés nem tetszett Hettynek, ezért a bítóságon juttatta érvényre akaratát; az amerikai történelembe Robinson versus Mandell-perként vonult be az ügy, hiszen ez volt az első eset, ahol az igazságügyi matematika segítségével döntöttek, mégpedig Hetty ellen. A nő ugyanis egy hamis, második végrendelettel próbálta elérni, hogy megkapja a szóban forgó összeget.

A spekuláns...

Hetty még a per ideje alatt ismerkedett meg Edward Green, selyemkereskedővel, akihez 1867-ben hozzá is ment, ám még az eskü előtt házassági szerződést kötött a férfival. Üzleti szempontból ráadásul teljesen eltérő nézeteket vallottak, hiszen Hetty a higgadtság és a konzervatív megoldások híve volt ellentétben férje vakmerőségével. Az 1906-os nagy pánik idején komoly összegeket adott kölcsön megszorult befektetőknek, busás hasznot kovácsolva magának mások balszerencséjéből.

Számos esetben felhajtotta a vasúti részvények árát, hogy értéken felül eladhassa őket. Szívesen fektetett be kormány- és helyhatósági kötvényekbe, valamint ingatlanügyletekbe – csak Chicagóban ötmillió dollár értékű ingatlanrészvényt vásárolt. A kötvénybefektetéseiből egy év alatt volt, hogy 1,25 millió dollárt sikerült bezsebelnie. 1905-ben azt nyilatkozta a New York Times-nak, hogy "alacsony áron megveszem azokat, amiket senki sem akar megvenni, majd pedig eladom, amikor felmegy az ára és az emberek lázasan vásárolnának". Saját bevallása szerint sosem volt a "vásárol és megtart"-típusú befektető: "soha nem veszek semmit, csak azért, hogy tartogassam, hiszen mindennek, amim van, ára van. Amennyiben felkínálják ezt az árat, én eladom".

A zsugori milliomos...

Üzleti keménységét és valahol a zsugoriságát is jól példázza, hogy amikor a férje, aki Greennél sokkal vakmerőbb spekuláns volt, 1885-ben csődbe ment, Hetty nem volt hajlandó átvállalni az adósságait. A történtek után nem sokkal el is váltak egymástól.

A nő egyébként rendszeres látogatója volt a bíróságoknak is, hiszen a vagyonára pályázó rokonok és üzleti ellenfelek rendre pereket indítottak ellene. Ám Hettyt sem kellett félteni, hiszen egy alkalommal például kisebbfajta színjátékot rendezett, hogy mentse magát. A milliomos üzletasszony szakadt ruhában jelent meg, szegénységére és üldöztetett sorsára hivatkozott, mellyel el is érte a célját, hiszen az esküdtszék az ő javára döntött.

Rengeteg történet szól egyébként Hetty Green fukarságáról. Dísztelen, ódivatú ruháját és kopott körgallérját addig viselte, amíg szürkévé nem fakult. Ruhája feneketlen zsebeiből szikkadt szendvicseket és kekszeket varázsolt elő, ha megéhezett. Hogy ne kelljen kifizetnie a magas New York-i vagyonadót, többnyire olcsó panziókban lakott, és még a reggeli zabpelyhes tejét is hidegen fogyasztotta, hogy annak megmelegítésen is spórolhasson.

Mivel New York utcáin rendre ugyanabban a piszkos és egyre kopottabb fekete ruhában látták, ráragadt a Wall Street-i boszorkány gúnynév is, ráadásul a szappanon is rendre spórolni igyekezett. Az egyik legismertebb történet elsőszülött fiával, Neddel kapcsolatos, aki amikor eltörte a lábát, az anyja sajnált orvost hívni, ezért saját maga vitte a városi szegényeknek létrehozott ingyenklinikára a fiút. Ott azonban az orvosok és a nővérek felismerték, ami annyira nem tetszett Hettynek, hogy inkább hazavitte a fiát, ahol házipraktikákkal próbálta orvosolni a bajt. Persze, ennek meglett a böjtje is, hiszen a fiú lába nem jött rendbe, két évvel később amputálni kellett emiatt.

Hetty Green 81 éves korában hunyt el. Utolsó éveit többszöri agyvérzés miatt tolószékben töltötte. A halál akkor érte, amikor a szobalánnyal a fölözött tej miatt veszekedett. Vagyonát 200 millió dollárra becsülik, ami mai árfolyamon átszámítva 43,5 milliárd forintot jelent. A Guiness Rekordok Könyve szerint is Hetty Green volt minden idők legzsugoribb asszonya, bár az is vitathatatlan, hogy ő volt az egyetlen nő, aki vezető szerephez jutott a Wall Street-i pénzvilágban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!