3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

220 éve annak, hogy 1792. április 2-án az Egyesült Államokban egységes fizetőeszközként bevezették a dollárt a pénzverési rendelet által. Mesél a múlt az mfor.hu-n.

Az Egyesült Amerikai Államok Kongresszusa az általa elfogadott pénzverői rendeletben engedélyezte a dollár bevezetését, ám annak az első megjelenésére két évig, 1794-ig kellett várni. Az új pénzeket az Egyesült Államok Pénzverde bocsátotta ki (szintén 1792-ben alapították), és méretükben, valamint összetételükben is megegyeztek a spanyol dollárral. Neve egyébként a német "daler", vagyis tallér szóból ered.

1794 és 1803 között gyártotta a pénzverde a pénzérméket, melyeknek 24 gramm tiszta ezüstöt (illetve 1,6 gramm aranyat) kellett tartalmazniuk. A pénzveréssel azonban 1804-től egészen 1836-ig leálltak. A leállásig egyébként az adatok szerint 19 750 darab érmét vertek. 1834-ben azonban az amerikai külügyminisztérium úgy döntött, hogy az ázsiai vezetőknek kiváló ajándék lenne a különleges, 1804-es dátummall ellátott érme, ezért ekkor 15 pénzérmét még készítettek. Érdekesség, hogy 1999-ben egy ilyen pénzérme egy aukció során több mint 4 millió dollárért lelt gazdára. A pénzverés 1836-os újraindulása után többféle mintával került kibocsátásra az érme a sastól kezdve az "ülő szabadságszoborig".

A félcentesek, egycentesek, egydolláros érmék és a többi mellett négydolláros érmét is vertek, melyet azonban soha nem hozták forgalomba. Másik különlegesség az 50 dolláros érme, amely 1915-ben a Panama-csatorna megnyitása alkalmából rendezett Panama-Pacific nemzetközi kiállításra készült. Az 1128 darab elkészített érméből 645 darab nyolcszögletű volt - ez az egyetlen nem kerek amerikai érme egyébként -, emellett a legnagyobb és legnehezebb jelzőket is kiérdemelte.

Több helyen is hivatalos fizetőeszköz

A Wikipedia szerint 1995-ben több mint 380 milliárd dollár értékben volt forgalomban az amerikai dollár, és ennek a pénzmennyiségnek a kétharmada az Egyesült Államokon kívül volt. Ennek magyarázata, hogy Amerikán kívül még számos ország hivatalos fizetőeszközeként használja, de vannak olyan helyek is, ahol nem hivatalos másodlagos fizetőeszközként funkcionál. (Amerikai dollárt használnak többek között a Brit Virgin-szigeteken, az Amerikai Virgin-szigeteken, Kelet-Timorban, Ecuadorban, Salvadorban, Mikronéziában és Puerto Ricoban is).

2005-re a forgalomban lévő amerikai dollár megkétszereződött és majdnem elérte a 760 milliárd dollárt, és becslések szerint ennek az összegnek a fele-kétharmada továbbra is az államokon kívül volt. Ez körülbelül 6,6 százalékos éves növekedésnek felel meg. Kína amerikai dollár devizakészletének bruttó értéke 2006 végén elérte az 1550 milliárd dollárt, ami 342 milliárd dollárral több, mint egy évvel korábban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!