3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Állítólag az IMF megállapodás pénzügyileg kedvező a kormányzat szerint is. Ez a mai vicc, bár ez inkább tragikomédia.

//www.portfolio.hu/gazdasag/banai_tizmilliardokat_sporolhatunk_az_imf-megallapodassal.162030.html

Nahát, milyen érdekes.

Már csak az a kérdés, hogy akkor miért kellett elzavarni őket? És az is, hogy erre csak most jöttek rá?

Mivel a visszahívás több tízmilliárdos haszonnal jár a kormányzat szerint is, ebből következik, hogy az elzavarás soktízmilliárdba került. Miért? Érthetetlen dolgok ezek. Pedig valójában nem tíz, hanem százmilliárdokról beszélünk...

Kezdjük a devizahitelek költségével:

1. Az IMF-finanszírozásnál olcsóbb nincs. Az alábbi táblán látható (//www.imf.org/external/np/fin/tad/extrans1.aspx?memberKey1=415&endDate=2011-12-31) hogy a 7,4 mrd SDR hitelre 200 milliót fizettünk kamatba 2011 során. Ez 2,7%-os kamatszint, nagyjából annyi, mint amennyit a legfejlettebb államok fizetnek állampapírjaikra. A szabadságharcos hevületben további IMF-hitel lehívások helyett 2011-ben kibocsátottunk (//www.akk.hu/object.0ce0305b-9290-4bfe-92f7-a3c2719359d0.ivy) 4,25 mrd USD és 1 mrd EUR kötvényt. Átlagos kamatszint mondjuk 6,5%.
A különbség 3,8%, amit csak erre a 4,25 mrd USD+1 mrd EUR-ra számolva éves 160 millió euró, azaz kb 50 mrd Ft ÉVENTE. Ennyibe kerül, hogy nem az IMF-től kértünk pénzt hanem a piactól. És láthatóan az elmélet továbbra is az, hogy piaci kibocsátást szervezünk az olcsó hitel helyett, mivel nekünk csak "védőháló kell". Magánszemélyként ki választaná a 6,5%-os hitelt a 2,7% helyett???

2. Tettük mindezt azért, hogy szabadon alakíthassuk a gazdaságpolitikánkat, ám ez egy álom. A piacok ugyanúgy "monitorozzák" a gazdaságot, akinek hitelt adnak, mint az IMF, ugyanúgy követeléseik vannak. Nem lehet bármit megcsinálni, mert akkor nem adnak pénzt - pont úgy mint az IMF. Én sem adok a SzomszédJózsinak pénzt ha látom, hogy úgyis csak elissza. Ha mintakertészetet épít belőle, aminek a megtérülése valószínű, akkor szívesebben adok kölcsön. És teljesen mindegy, hogy egy bank, vagy piaci szereplők nyújtják a kölcsönt, hasonlóképpen gondolkodnak. Tehát az elzavarásnak értelme sem volt sok - ugyanúgy nincs szabadságunk. A magyar gazdaság és gazdaságpolitika nem autonóm, nem is lehet az, kivéve ha átalakulunk Észak-Koreává. Ők valóban szabadok, azt csinálnak amit akarnak...

3. A forintban mért finanszírozási költségek is attól függenek, hogy mennyire bíznak meg bennünk. Az IMF elzavarásával legalább 200bp-tal megugrottak a finanszírozási költségek. Idén bruttó módon 3000 mrd Ft állampapírt kell kibocsátani, azaz ez önmagában 60 mrd Ft ÉVES többletköltséget jelent.

4. A még súlyosabb hatás a devizahitelek átárazódása és emiatt a törlesztőrészletek megugrása, ennek pontos becslésére nem vállalkoznék, de minimum éves 100 mrd Ft többletköltséget okoz ez is.

5. És legvégül a bizalom megingása pedig visszaveti a beruházási kedvet, ennek számszerűsítése még nehezebb, mint az előző.

Összességében a gazdasági szabadságharc azonnal láthatóan minimum éves 250-300 mrd többletköltséget okozott Magyarországnak, ami a GDP 1%-a. Ennyit költöttünk el értelmetlenül. És végül visszatérünk ugyanahhoz az IMF-hez, akit elkergettünk, csak szegényebbek vagyunk sokszáz milliárd forinttal. Ez a mai vicc, bár ez inkább tragikomédia.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!