A mostani kiírásban szereplő öt pályázatok a kis- és középvállalkozások versenyképességének, tudásintenzív tevékenységének és termelékenységének fejlesztését, ezáltal piaci pozícióik megerősítését szolgálják. A támogatásokból többségében hátrányos kistérségekben valósulhatnak meg beruházások, amelyek új munkahelyeket teremtenek az ott lakók számára, és hozzájárulnak a kistérségek felzárkózásához. Növelheti a pályázási kedvet, hogy egyszerűsödtek a pályázók számára előírt kötelezettségvállalások.
A meghirdetett öt gazdaságfejlesztési pályázat keretében a vállalkozások az alábbi fejlesztéseikhez kaphatnak vissza nem térítendő támogatást:
- Eszközbeszerzés
- Infrastrukturális és ingatlan-beruházás
- Az eszközbeszerzéshez kapcsolódó gyártási licenc, gyártási know-how beszerzések
- Információs technológia-fejlesztés
- Piacra jutás támogatása
- Vállalati HR fejlesztés
- Minőség-, környezet- és egyéb irányítási rendszerek, szabványok bevezetésének támogatása
Az idei kiírások a tavalyi pályázatokhoz viszonyítva könnyített feltételeket tartalmaznak a kötelezettségvállalás terén. Az elvárt nettó árbevétel-növekedés százalékos növekményét csak reálnövekmény formájában és területi alapon – a hátrányos helyzetű térségek számára kedvező módon – határozta meg a kiíró, mértéke pedig általánosan csökkent. A növekedési vállalásokat két évre kell tenni, ennek megfelelően a támogatáshoz viszonyított árbevétel-növekményre vonatkozó vállalási kötelezettség a pályázók számára jóval könnyebbé vált.
A területi felzárkóztatás kiemelt fontosságú a 2008-as gazdaságfejlesztési pályázatokban. Az idei első öt pályázat közül kettő az Új Magyarország Felzárkóztatási Programhoz kapcsolódva a leszakadó kistérségek hanyatlásának megállítására, gazdasági és társadalmi felzárkózásuk elindítására irányulnak. E két pályázat keretében csak a 33 legnehezebb helyzetben lévő kistérségben megvalósuló fejlesztések támogathatók.