Magyarország egyetlen földgáztároló vállalata, az E.ON Földgáz Storage jelenleg 3,5 milliárd köbméter földalatti tárolókapacitással rendelkezik, napi 47,5 millió köbméteres kitárolási csúcskapacitás mellett. Ezt a mennyiséget növelik mintegy három éven belül 600 millió köbméterrel, mondta el a hétfői sajtótájékoztatón Klaus G. Hammer, az E.ON Földgáz Storage igazgatóságának elnöke.
A projekt első fázisa, a 200 millió köbméteres tárolótérfogat-bővítés 2007 októberére fejeződik be. Ezt a kapacitást a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) használja majd földgáz biztonsági készletezés céljára. Mindeközben 2,5 millió köbméterrel nő a napi kitárolási kapacitás – ez a mennyiség két nagyváros, például Pécs és Debrecen háztartásainak ellátásához elegendő egy hideg téli napon.
Jól jön a kapacitás bővülés
Utóbbi időszakban hazánk földgázfogyasztásának mintegy fele a földgáztárolókból származik, így a növekvő tárolókapacitással stabilabbá válhat a téli földgázellátás. Mindezt Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára is megerősítette. "A nyári és téli tárolókapacitás-növelés jótékony hatást gyakorol az árakra" - tette hozzá. A pozitív hatás alatt az államtitkár nem a gázárak növekedését értette, jóval inkább arra célzott, hogy az E.ON stabilabb és nagyobb mennyiségű tárolókapacitásával egy esetleges téli áremelkedés enyhíthető vagy akár ki is védhető.
A 130 millió eurós (32 milliárd forintos), tisztán üzleti beruházás révén jelentősen javul a földgázellátás biztonsága. Az új tárolókapacitások kialakítására a meglévő zsanai tároló bővítésével kerül sor. Klaus. G. Hammer szerint a projekt ára a végfelhasználónál nem jelentkezik. Az viszont előfordulhat, hogy a fölös kapacitásokat a már meglévő gázvezetéken keresztül a tárolókapacitással nem rendelkező Szerbiának vagy a későbbiekben - amennyiben befejezik az irányába tervezett vezetéket - Romániának értékesítik. A vezető meggyőződése, hogy a gázpiac liberalizációja növeli majd a rugalmas és biztonságos belföldi tárolókapacitások iránti igényt.
A gáztároló-létesítési boom még a tavalyi esztendőben indult Magyarországon, melynek kiváltója a 2006 eleji gázimportzavar volt. Ha az összes bejelentett vállalkozás megvalósulna, több mint húszmilliárd köbméter gázt lehetne tartalékolni az országban a hazai gázellátórendszer számára. Így egy esetleges importzavar esetén - hacsak rövid ideig is (mintegy másfél hónapig) - de nem függne hazánk a külföldi szállítóktól. Mint ismert, a magyarországi 14 milliárd köbméteres gázfogyasztásnak mintegy nyolcvan százaléka import. (Az orosz importfüggőség meghaladja a hetven százalékot.)
Utóbbi csökkentését szolgálná - a tározókapacitások növelése mellett - a Nabucco-projekt is, amelyről múlt hét pénteken tárgyaltak a résztvevő felek Budapesten. Akkor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ismét hangsúlyozta, hogy javítani kell Magyarország gázimport függőségét. Ennek egyik lehetséges módja a Nabucco megépítése lehet.
Mivel hazánk és egész Európa gázszükséglete folyamatosan növekszik, miközben kapacitásai apadnak, a Nabucco önmagában semmiképpen sem lenne elég a hiányzó gáz fedezésére, tehát más megoldásokban is gondolkodni kell. Ezek egyike a tárolókapacitások bővítése.
Az anyacég sem tétlenkedik
Miközben hazánkban tárolókapacitást bővít, a német E.ON energiavállalat a mai napon azt is bejelentette, hogy 4,1 milliárd euróért megvásárolja az orosz OGK-4 áramtermelő körülbelül hetven százalékát. Az OKG-4 az orosz elektromos művek, az Egyesített Energiarendszerek (UES) leányvállalata.
Az E.ON a pénteken lezárult privatizációs pályázat győzteseként közvetlenül 47,4 százalékot szerez a cégben, majd tőkeemeléssel mintegy 70 százalékra növeli részesedését. Először fordul elő, hogy külföldi cég többséghez jut orosz elektromos cégben.
A részletes ajánlatot a tőkeemelésre néhány nap múlva adja be az E.ON, és a UES e hónap végéig hozza meg a végső döntést. A többség megszerzése után a német cégnek ajánlatot kell tennie az OKG-4 maradékára, ez körülbelül 500 millió euróval toldhatja meg a végső árat, közli az MTI.
Az OGK-4-nek összesen öt hőerőműve van Tyumeny, Krasznojarszk, Moszkva, Szmolenszk és Perm térségében. Ezek beépített kapacitása 8,6 gigawatt, az orosz hőerőmű-kapacitásnak körülbelül a hat százaléka. Tyumenyi erőműve révén az OGK-4 látja el árammal a környező olajmezőket Nyugat-Szibériában. Az eddig ismert tervek szerint 2011-ig további, gáztüzelésű erőműveket épít, összesen 2,4 gigawatt kapacitással.
Istvánko Viktória