4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2009-ig 600 millió köbméterrel bővíti az E.ON Földgáz Storage Zrt. földalatti földgáztárolóinak tárolási térfogatát. A tárolókból egy nap alatt kiemelhető gázmennyiség mintegy húsz százalékkal nő majd. Mfor.hu tudósítás.

Bővül a kapacitás

Magyarország egyetlen földgáztároló vállalata, az E.ON Földgáz Storage jelenleg 3,5 milliárd köbméter földalatti tárolókapacitással rendelkezik, napi 47,5 millió köbméteres kitárolási csúcskapacitás mellett. Ezt a mennyiséget növelik mintegy három éven belül 600 millió köbméterrel, mondta el a hétfői sajtótájékoztatón Klaus G. Hammer, az E.ON Földgáz Storage igazgatóságának elnöke.

A projekt első fázisa, a 200 millió köbméteres tárolótérfogat-bővítés 2007 októberére fejeződik be. Ezt a kapacitást a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) használja majd földgáz biztonsági készletezés céljára. Mindeközben 2,5 millió köbméterrel nő a napi kitárolási kapacitás – ez a mennyiség két nagyváros, például Pécs és Debrecen háztartásainak ellátásához elegendő egy hideg téli napon.

Jól jön a kapacitás bővülés 

  Utóbbi időszakban hazánk földgázfogyasztásának mintegy fele a földgáztárolókból származik, így a növekvő tárolókapacitással stabilabbá válhat a téli földgázellátás. Mindezt Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára is megerősítette. "A nyári és téli tárolókapacitás-növelés jótékony hatást gyakorol az árakra" - tette hozzá. A pozitív hatás alatt az államtitkár nem a gázárak növekedését értette, jóval inkább arra célzott, hogy az E.ON stabilabb és nagyobb mennyiségű tárolókapacitásával egy esetleges téli áremelkedés enyhíthető vagy akár ki is védhető.

A 130 millió eurós (32 milliárd forintos), tisztán üzleti beruházás révén jelentősen javul a földgázellátás biztonsága. Az új tárolókapacitások kialakítására a meglévő zsanai tároló bővítésével kerül sor. Klaus. G. Hammer szerint a projekt ára a végfelhasználónál nem jelentkezik. Az viszont előfordulhat, hogy a fölös kapacitásokat a már meglévő gázvezetéken keresztül a tárolókapacitással nem rendelkező Szerbiának vagy a későbbiekben - amennyiben befejezik az irányába tervezett vezetéket - Romániának értékesítik. A vezető meggyőződése, hogy a gázpiac liberalizációja növeli majd a rugalmas és biztonságos belföldi tárolókapacitások iránti igényt. 

A gáztároló-létesítési boom még a tavalyi esztendőben indult Magyarországon, melynek kiváltója a 2006 eleji gázimportzavar volt. Ha az összes bejelentett vállalkozás megvalósulna, több mint húszmilliárd köbméter gázt lehetne tartalékolni az országban a hazai gázellátórendszer számára. Így egy esetleges importzavar esetén - hacsak rövid ideig is (mintegy másfél hónapig) - de nem függne hazánk a külföldi szállítóktól. Mint ismert, a magyarországi 14 milliárd köbméteres gázfogyasztásnak mintegy nyolcvan százaléka import. (Az orosz importfüggőség meghaladja a hetven százalékot.)

Utóbbi csökkentését szolgálná - a tározókapacitások növelése mellett - a Nabucco-projekt is, amelyről múlt hét pénteken tárgyaltak a résztvevő felek Budapesten. Akkor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ismét hangsúlyozta, hogy javítani kell Magyarország gázimport függőségét. Ennek egyik lehetséges módja a Nabucco megépítése lehet.

Mivel hazánk és egész Európa gázszükséglete folyamatosan növekszik, miközben kapacitásai apadnak, a Nabucco önmagában semmiképpen sem lenne elég a hiányzó gáz fedezésére, tehát más megoldásokban is gondolkodni kell. Ezek egyike a tárolókapacitások bővítése.

Az anyacég sem tétlenkedik


Miközben hazánkban tárolókapacitást bővít, a német E.ON energiavállalat a mai napon azt is bejelentette, hogy 4,1 milliárd euróért megvásárolja az orosz OGK-4 áramtermelő körülbelül hetven százalékát. Az OKG-4 az orosz elektromos művek, az Egyesített Energiarendszerek (UES) leányvállalata.

Az E.ON a pénteken lezárult privatizációs pályázat győzteseként közvetlenül 47,4 százalékot szerez a cégben, majd tőkeemeléssel mintegy 70 százalékra növeli részesedését. Először fordul elő, hogy külföldi cég többséghez jut orosz elektromos cégben.

A részletes ajánlatot a tőkeemelésre néhány nap múlva adja be az E.ON, és a UES e hónap végéig hozza meg a végső döntést. A többség megszerzése után a német cégnek ajánlatot kell tennie az OKG-4 maradékára, ez körülbelül 500 millió euróval toldhatja meg a végső árat, közli az MTI.

Az OGK-4-nek összesen öt hőerőműve van Tyumeny, Krasznojarszk, Moszkva, Szmolenszk és Perm térségében. Ezek beépített kapacitása 8,6 gigawatt, az orosz hőerőmű-kapacitásnak körülbelül a hat százaléka. Tyumenyi erőműve révén az OGK-4 látja el árammal a környező olajmezőket Nyugat-Szibériában. Az eddig ismert tervek szerint 2011-ig további, gáztüzelésű erőműveket épít, összesen 2,4 gigawatt kapacitással.

Istvánko Viktória

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!