1906. december 2-án Budapesten született Goldmark Péter Károly, akinek dédapja Goldmark József a neves zeneszerző, Goldmark Károly testvére volt. Az már gyermekkorában kiderült, hogy különös érzéke van a fizikához, ezért nem meglepő, hogy amikor 1920-ban Bécsbe emigrált a család, akkor az ottani műszaki egyetemen kezdte meg tanulmányait. Ezután Berlinben, majd a charlottenburgi műszaki főiskolán tanult. A fiatal Goldmark dolgozott Gábor Dénes mellett is, aki felismerte tehetségét és további kutatásokra buzdította.
Végül iskolái után a feltaláló visszatért Bécsbe, ahol már egész fiatalon a televíziózással kezdett foglalkozni. Húszévesen a BBC-ben zajló kísérletek során egy olyan berendezést állított elő, mely 2,5x3,8 centiméteres képernyőn képet adott. Az európai kutatások sikere után Goldmark 1933-ban költözött az Egyesült Államokba. Itt 1935-ben a CBS hírközlési társaság munkatársa - később kutatási laboratóriumának vezetője, majd a társaság igazgatója, utóbb alelnöke - lett. Csakhamar felhagyott a mechanikus televíziós berendezések kísérleteivel, és új útra tért: az elektronikus - képcsöves - televíziós készülékekkel kezdett foglalkozni. 1940. szeptember 4-én mutatta be találmányát: a gyakorlatban használható színes televíziót. A Goldmark nevével fémjelzett módszert a CBS 1950-51-ben kezdte használni színes tévéadások közvetítésére. 1953-ban azonban nem a magyar származású feltaláló módszerét fogadta el hivatalos standardnak az amerikai hatóság, hanem az NBC által kifejlesztett RCA rendszert. Később a két eljárás közti kompatibilitási hibák miatt Goldmark eljárása kikopott a gyakorlatból, de hivatalosan is ő volt az első, aki színes adások közvetítésére alkalmas televíziót a gyakorlatban megvalósított.
A második világháborúban az amerikai hadiipar hasznosította a magyar származású feltaláló agyát, többek között a német radarok zavarásán dolgozott. A háború után tökéletesítette színes TV eljárását, amelyet már az űrkutatás során is alkalmaztak: ennek révén láthatták szerte a világon a Holdon tett első emberi séta számos mozzanatát. Ő dolgozta ki a televízió orvosi alkalmazásának elméletét és gyakorlatát, és nevéhez fűződik a "hosszan játszó", népszerű nevén: a mikrobarázdás hanglemez kifejlesztése.
Goldmark Péter Károly 1977. december 7-én az amerikai Port Chesterben hunyt el autóbalesetben néhány nappal 71. születésnapja után. Életének utolsó évében Jimmy Cartertől, az Egyesült Államok elnökétől 14 másik kutatóval együtt megkapta a tudományos munka legmagasabb amerikai elismerését jelentős nemzeti tudományos érdemérmet, a National Medal of Science-t.
mfor.hu