1978. április másodikán debütált a Dallas című, texasi olajmágnás családról szóló 5 részes minisorozat Amerikában a CBS csatornán. Eredetileg a készítők szerint ez csak egy teszt lett volna, hiszen akkoriban nem voltak még nagy családi, drámákkal teletűzdelt sorozatok. Viszont még ugyanebben az évben elkezdődött a második évad is, mely már 24 epizódot foglalt magába. Az összesen 14 évadot megélt Dallas 357 epizódon keresztül mutatta be a Ewing-família mindennapjait.
A Dallas egyébként eleinte nem volt olyan nagyon népszerű, majd csak az 1979-1980-as évad hozta meg az igazi nagy áttörést, amikor meglőtték Jockeyt. Végül akkora siker lett, hogy 67 nyelven szinkronizálták és több mint 90 országban tűzték műsorra, a Dallas által elért rekordokat pedig a mai napig nem volt képes egyetlen sorozat sem felülmúlni. Volt olyan epizód, amelyet 90 millió amerikai néző látott, nemzetközi szinten pedig 360 millió a csúcs.
Magyarországon egyébként csak akkor kezdték el vetíteni, amikor Amerikában már szinte véget ért a sorozat; az első epizódot 1990. december 31-én tűzte műsorára a Magyar Televízió egyes csatornája, és egészen 1997. október 24-ig volt műsoron. Azt, hogy hazánkban ekkora késéssel indult csak el, leginkább a rendszerváltás számlájára írták, ám akkora változások az eltelt időben nem történtek, így a nézőknek nem igazán volt érezhető az eltelt egy évtized.
A sorozat különlegesen karakteres volt, hiszen egyrészt a texasi jómódúak életébe engedett bepillantást a családi élettől kezdve az olyan hétköznapi cselekményeken át, mint a meccsre járás, klubokban ebédelés, egészen a kijátszásokig, zsarolásokig, árulásokig. A Wikipedia szócikke szerint a felső tízezer élete mellett precíz összefoglalója volt a sorozat a texasi mindennapoknak is. Másfelől egy igazi kapitalista személyiség jellemét is felvázolta, ez pedig Jockey Ewing volt, aki nélkül sokak szerint nem lett volna a Dallas az, ami. A sorozat készítői az ő karakterén keresztül tökéletesen bemutatták a dörzsölt, minden hájjal megkent nagyvállalkozók farkastörvényeken alapuló, rideg üzleti cselszövésekkel átszőtt birodalmát.
Jockey egyébként mind a 357 epizódban szerepelt, utána a második legtöbbet Cliff Barnes volt képernyőn - 334 részben tűnt fel -, míg az egyik legnagyobb közönségkedvenc Bobby, "csak" 327 részben kapott szerepet. A főszereplők közül egyébként John Ross "Jock" Ewing volt a legrövidebb ideig képernyőn, 75 epizódban kapott szerepet az első 3 évében a sorozatnak.
A sorozat 1980-ban Emmy-díjat kapott mégpedig a legjobb színésznő dráma sorozatban kategóriában az Elli-t játszó Barbara Bel Geddes-t díjazták, aki két évvel később szintén ugyanezért a kategóriáért megkapta a Golden Globe-díjat is. Ezen kívül számos Golden Globe-jelölést tudhat magáénak a sorozat révén a Jockey-t játszó Larry Hagman, 1982-ben, 1983-ban és 1984-ben is a legjobb dráma tv-sorozatra jelölték, ám végül nem vihették el a Golden Globe-ot.
Southfork
A sorozat saját honlapja szerint kvázi két Southfork létezik - persze az eredetit leszámítva. Az első öt epizódban a Box Ranch adta a család otthonának külsejét, míg a belső enteriőrt a Dallasban a Swiss Avenue-n található úgynevezett svájci ház biztosította. Aztán később a Duncan birtokra "költözött" a show, a költségek megugrása miatt pedig a legtöbb belső felvételt az MGM hollywoodi stúdiójában vették fel, ahova a texasi Calder család lakberendezését teljesen lekoppintották. A család bevallása szerint a sorozatban mindössze néhány villanykapcsoló került más helyre.
Svájci ház
1985-ben az egykor magánbirtok rendezvényközponttá változott - a tulajdonosok ugyanis egy idő után nem bírták a stábot, és a sorozat sikerével járó népszerűséget, a kíváncsi turistákat az otthonuk környezetében. Azonban nemcsak rendezvények helyszínéül szolgál a ranch, de turisták is felkereshetik, és túravezetésen vehetnek részt. Felnőtteknek 13,5, gyermekeknek pedig 8,5 dollár a belépőjegy, vagyis 3, illetve 2 ezer forint.
mfor.hu