4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az első elküldött e-mail két egymás mellett lévő számítógép között történt meg 1971 októberében, bár a tartalmára már nem emlékszik Ray Tomlinson, akinek sikerült megvalósítani ezt a fajta kommunikációs formát.

Mint a legtöbb számítástechnikai újítás, az e-mail gyökere is a haditechnikáig vezethető vissza. Tomlinson a Bolt, Beranek és Newman (BBN) kutatási-fejlesztési cég munkatársaként dolgozott, és az 1960-as években az ARPANET katonai kommunikációs hálózat létrehozásán fáradozott, mely az Internet legkorábbi formájának tekinthető. Ekkoriban a hálózat még alig pár tucat gépet kötött össze. Ezen belül működött volna az SNDMSG nevű program, ami azt tette lehetővé, hogy ugyanazon a számítógépen a különböző felhasználók üzeneteket gyűjtsenek egymásnak. Az 1970-es évek elején már ennek továbbfejlesztésén munkálkodott; a cél a két gép közötti üzenetküldés volt.

Levelezőrendszer 6 óra alatt

Az első sikeres kézbesítés 1971. októberében sikerült neki, ami után 6 órával megalkotta az első elektronikus levelezőrendszert is. A legnagyobb fejtörést ezen belül az e-mail cím kitalálása jelentette számára. Abban biztos volt, hogy kell egy előtag, ami magát a küldőszemélyt azonosítja, illetve kell egy, ami a számítógép nevét tartalmazza, közéjük pedig szükséges egy olyan elválasztó, ami nem szám, nem is betű, és sem személy, sem pedig vállalatok nevében nem használatos. Ezért döntött végül a @ jel mellett, hiszen ez a billentyűzeteken is megtalálható volt, azt viszont nem is sejtette, hogy később az informatikai korszak egyik jelképévé fog válni. "Azt hittem, ez egy jópofa ötlet. Másra nem gondoltam" - nyilatkozta évekkel később.

A @ karakter jelentése és eredete egyébként máig vitatott, annyi azonban biztos, hogy már a 16. században is használták mértékegységként a Földközi-tengeri térségben: egy @ (arroub) 10 kilogrammnak felelt meg. A reneszánsz korban pedig egyszerre akár több ragot is jelentett.

A sikeres kézbesítés után megalkotta az első elektronikus címet, ami nem meglepő módon saját magának készült: tomlinson@bbntenexa. Mivel ekkor még domainek sem léteztek, így a cím végére nem kerülhetett sem .com, sem pedig .org jelölés. Saját bevallása szerint azonban már nem emlékszik az első üzenet tartalmára, hiszen sorozatban küldözgette a tesztüzeneteket, de vélhetően a "QWERTY" vagy a "QWERTYUIOP" karaktersor lehetett a tartalom, ami egyébként az angol billentyűzet első sorában szereplő karaktereket jelenti.

Tomlinson ma egyébként 69 éves, annak ellenére, hogy a fejlesztése meghódította az egész világot, és mára nélkülözhetetlen lett az internetes kommunikációban, nem gazdagodott meg az eset után. Sőt egy nyilatkozata arra enged következtetni, hogy ő maga sem tartja ezt az egészet olyan nagy dolognak. Ennek ellenére 2009-ben megkapta az Asturias Hercege-díjat a tudományos és kutatási tevékenyéségéért.

Ma már naponta e-mailek milliárdjait küldjük el

Széleskörben csak az 1990-es években terjedt el az e-mail, hiszen ekkor született meg a world wide web (www), ami lehetővé tette az átlagemberek számára is az internethasználatot. A Berkeley Egyetem néhány évvel későbbi kutatásában már arra mutatott rá, hogy naponta mintegy 31 milliárd e-mailt küldenek el világszerte, 2008-ra ez a szám pedig 170 milliárdra növekedett, ami azt jelenti, hogy másodpercenként 2 millió levél kerül elküldésre. A naponta küldött üzenetek számának növekedése azóta is folyamatosan gyorsul, hiszen tavaly a Pingdom, web figyelő szervezet már arról számolt be, hogy 294 milliárd elektronikus levél közvetítődik a világhálón. A levelezés térhódításával együtt megjelentek a spam üzenetek (levélszemetek) is, amelyek aránya 2010-ben az összes levél 89,1 százalékát tették ki, számuk 262 milliárd volt.

A jövő generációja már nem preferálja

A ComScore digitális trendekről szóló tanulmányából kiderült, hogy 2010-ben Amerikában összesen 8 százalékkal csökkent a webes e-mailhasználat aránya, a 12-17 évesek körében pedig 59 százalékkal mérséklődött egy év alatt. Mark Zuckerberg, a Facbeook atyja ezt azzal magyarázta, hogy ők inkább a mobilokban és okostelefonokban rejlő lehetőségeket használják ki, és náluk egyre inkább a közösségi oldalak üzenetküldő funkciói, valamint az SMS-ek kedveltek.

Sz.S.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!