4p

Az mfor.hu Mesél a múlt című rovata ezen a héten egy ismeretterjesztő műsor történetét eleveníti fel. A Delta Kudlik Júliával a Magyar Televízió egyik legrégebbi saját gyártású műsora.

A kezdetek...

1964. január 31-én adták le az első számát a műsornak, mely "a Holdra szállás előtt indult és a Mars-kutatás korában is tájékoztatja a nézőket". A műsor sokáig azon kevés hírforrások egyike volt, mely a "nyugati világ" tudományos eredményeit, újdonságait ismertette. A műsor legelső szerkesztője Szuhai-Havas Ervin volt, de ekkor még nem a sokak emlékezetében élő formátumban létezett a Delta. Az akkori bejátszásoknak még nem volt előre felvett hangjuk, hanem a műsorvezető kommentálta a látottakat.

A Delta indító képsorai végül közismertek lettek. Az ismert forma Konrád József rendező idejében alakult ki (1964-1965). Szuhay-Havas Ervin az akkori tudományos kisfilmekből (pontosabban egy másik műsorának, a Nagy pillanatok - nagy felfedezések snittjeiből) válogatta ki a felvételeket a Vezúv kitöréséről, egy deltaszárnyú Avro Vulkan bombázóról, a Himalájáról készített légifelvételekből, a csillagos égről, Scottról és három társáról, az antarktiszi expedíción hóban gázoló Hillaryról és Fuchsról (ez utóbbi dokumentumfilm címe The Commonwealth Trans-Antarctic Expedition, 1955-1958).

Zenéje a Song of the Second Moon, mely Tom Dissevelt és Kid Baltan műve, ami egyben az egyik legelső elektronikus szintézissel előállított zene. Erre az akkor ritkaságnak számító elektronikus zenére Belohorszky Károly, a Rádió technikai rendezője bukkant rá egy 1957-es lemezen, amelyet Csehszlovákiából hozott.

A Delta egykori rendezője, Kollányi Ágoston egy közel 10 évvel ezelőtt készült interjúban elmondta, hogy az első karakteres műsorvezető, akire még páran emlékezhetnek Lénárd Judit volt. Az ő halála után jött a nagyon fiatal Kudlik Júlia, akit lényegében a Delta fedezett fel. Aztán idővel a stáb tagjává vált Várhelyi Tamás (1967-től 1996-ig dolgozott a Deltán), és ő volt az, aki szigorú precizitással összeállította a műsorokat, sőt még a műsorvezető szövegét is megírta, és az anyagok alatti narrációt. A külföldi anyagok eredeti szövegét nem lehetett simán lefordítani. Ennek oka az volt, hogy minden külföldi anyagot átalakítottak, hiszen minden országnak más volt a karaktere. Az amerikaiak például a csodás természetfilmek alá mindig dicső zenét tettek, a franciák viszont ennél lezserebbek voltak, nem törődtek az apró részletekkel, az angolok pedig precízek és szellemesek voltak.

A Delta név eredete...

Akkoriban három tudományos műsor ment a tévében, melyek közül az egyiket Pallasnak hívták. Aztán valaki kitalálta, hogy vegyék alapul a görög ábécét a tudósok mintájára, és mivel a negyedik betű a delta, így a televízió negyedik ismeretterjesztő műsorának is ez lett a címe. Ugyanakkor a történethez hozzátartozik, hogy a delta szárny a modernség kifejezője is volt egyben. Ezért is kapott szerepet a műsor főcímében a delta szrányú repülőgép.

A műsor az elsők között váltott színes technikára 1976-tól. 2009-ig több, mint 1500 adás 40 000-nél több percét őrizte a televízió archívuma. A kilencvenes évek közepén a műsor válságba került és egy ideig nem is sugározták. Delta 2000 néven indult újra és 2001 óta új műsorvezetővel szerepelt az MTV műsorán.

Az egyik műsor témaszerkezete:

  • lézersugár alkalmazása az iparban;
  • a Steier Puch gyár terepjáró autója;
  • a Mercedes cég és a Citroën gyár két-két új modellje;
  • hatalmas rakéta szállítja a Szaturnusz rakéta 3. fokozatát;
  • három új rajzgép a műszaki rajzolók számára;
  • új szovjet tűzoltási eljárás a haboltás;
  • arcplasztika műanyaggal;
  • szovjet kutatók golyós megoldású műszere a szívbillentyű-megbetegedések operációinál

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!