Az Európai Szociális Alap (ESZA) az Európai Unió egészére 2000-től 2006-ig terjedő időszakra 62,5 milliárd eurót irányzott elő, Magyarország 2004-től 563 millió eurós közösségi forrásra számíthat a humánerőforrás-fejlesztési programok finanszírozásához - olvasható a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium internetes oldalán, az Európai Foglalkoztatási és Szociális Hírlevélben.
A magyarországi Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program 2004-2006 között - az Európai Szociális Alap és az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával - 563 millió eurós uniós és ezen kívül 187 millió eurós nemzeti forrásból gazdálkodhat. Így az oktatás, a képzés, a szociális szolgáltatások, az egészségügyi ellátórendszer és a foglalkoztatási terület 750 millió eurót, azaz 191 milliárd forintot fordíthat különféle programokra.
A hírlevél szerint az ESZA a rendelkezésére álló források közel 60 százalékából, azaz mintegy 34 milliárd euróból a képzés, az oktatási rendszerek korszerűsítését támogatja. Így a munkanélküliek is képesek jobban alkalmazkodni a munkaerőpiac változó körülményeihez. A vállalkozási kedv növelése és a versenyképesség előmozdítása érdekében csaknem 8 milliárd euró szolgálja a vállalatalapítók képességeinek fejlesztését, az induló vállalkozások, hálózatok segítését. A németországi Göttingenben például az újonnan létrehozott mobil tanácsadó szolgálat a fiatal vállalkozóknak nyújt szakmai tanácsokat.
Az ESZA mintegy 11 milliárd euróval támogatja a vállalatokat és a munkavállalókat abban, hogy könnyebben alkalmazkodjanak az új technológiákhoz, a változó piaci feltételekhez. Portugáliában például egy a kevéssé fejlett régióban működő egyesület létrehozta azt az internetes oldalt, amely a helyi cégek termékeinek értékesítését segíti.
Körülbelül 4 milliárd euróból az ESZA a férfiak és a nők esélyegyenlőségének javítását célzó intézkedéseket finanszírozza. Így például Dániában vállalkozó nőknek hoztak létre országos központot. Az Egyesült Királyságban a fiatal állás nélküli diplomás nőknek kínálnak munka-, illetve képzési lehetőségeket.
Az ESZA egyik sikeres kezdeményezése az EQUAL program, amely azt szolgálja, hogy mindenki számára hozzáférést biztosítson a méltányos foglalkoztatáshoz. A program új eszközöket kínál a munkaerő-piaci diszkrimináció és egyenlőtlenségek felszámolásához.
Az ESZA költségvetésének 0,4 százalékát fordítja a munkaszervezés új formáinak fejlesztésére, népszerűsítésére, a tudásalapú gazdaságba történő átmenet elősegítésére. Az ismertetés utal arra, hogy az 1994-től 1999-ig terjedő időszakban az ESZA - amely a közösségi strukturális alapok kiadásainak egyharmadát teszi ki - nagyban hozzájárult az aktív munkaerő-piaci politikák végrehajtásához, különösen a négy "kohéziós országban" (Spanyolország, Görögország, Portugália és Írország). Ezen országok jelentős fejlődést értek el. (MTI)
563 millió euró támogatást kapunk humánerőforrás-fejlesztési programokhoz
Az Európai Szociális Alap (ESZA) az Európai Unió egészére 2000-től 2006-ig terjedő időszakra 62,5 milliárd eurót irányzott elő, Magyarország 2004-től 563 millió eurós közösségi forrásra számíthat a humánerőforrás-fejlesztési programok finanszírozásához.