4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Minek után jövő héten a Budapesti Vidám Park végleges bezárását is elhatározhatja a Fővárosi Önkormányzat, az mfor.hu Mesél a múlt című rovata nem is eleveníthet fel mást mint, a park történetét.

A park múltja...

A Vidámpark honlapja szerint a park története 1950 tavaszáig nyúlik vissza, amikor is hatalmas átalakulás kezdődött, és új nevét is ekkor kapta. A Belügyminisztérium aprilis 27-én jóváhagyta a döntést és május 22-én már új formában nyitott a Vidám Park, melyhez az Angol Park kerítésének lebontásával hozzácsatolták a Vurstlit is.

Az egyesítés 1953-ban fejeződött be, körbekerítették az egészet, a moszkvai gyermekparadicsomhoz, a Gorkij Parkhoz hasonlóvá próbálták alakítani az egészet. Három évvel később már 65 szórakoztató játék üzemelt a területen, és ebben az évben már több mint 2 millió ember látogatott el a parkba. 1959 és 1960 a látogatás csúcséve volt, tíz év alatt pedig a látogatók száma megnégyszereződött. Az 1960-as években jelentek meg a nagy szenzációt keltő automata játékok is.

A sikertörténet azonban hamarosan megtört, hiszen a játékok folyamatosan elöregedtek, de nem volt elegendő pénz a felújításokra és nem volt pénz korszerű játékokra sem. Ennek következményeként fokozatosan visszaesett a látogatószám, ami a bevételek csökkenését hozta magával. A honlap szerint a válság 1967-ben tetőzött, amikor is egy felmérés szerint 100 millió forintba került volna a teljes felújítás, modernizálás. A felettes szervek döntöttek: önállósították a Vidám Parkot, ami annyit jelentett, hogy a továbbiakban a bevételekből kellett eltartania magát.

Ez lényegében meg is mentette a parkot, hiszen az 1970-es években már 5 külföldről érkezett vendégjátékot is kipróbálhattak a látogatók, és újabbak beszerzése is cél volt. Ekkoriban a régi, veszteséget termelő játékokat is ezek az újak tartották el. 1984-től a látogatók már minden létesítményt egész nap használhattak, a Park elkészült a játékok rendbehozatalával, az új játékok üzembeállításával. Folyt a Hullámvasút szerkezetének felújítása, elkészült a Viharvasút sci-fi változata, új pályát kapott a Kanyargó és elkészültek a tervek az Elvarázsolt Kastély újjáépítéséről. 1994. január elsején egyszemélyes részvénytársasággá alakult a Vidám Park.

Ezek után érkezett az Ikarusz, az átfordulós Looping Star 2000 tavaszán (2009-ig volt használatban), 2004-ben átadták a Gólkirály és Fényvadász játékokat is. 2005-ben a Budapesti Vidámpark a nemzetközi szakmai elismerésben, a Golden Pony díjban részesült, mellyel a fő célkitűzéseket, a hagyományőrzés, megújulás,  modernizálás ötvözését ismerték el.

... és a jelene

A cég beszámolója szerint tavaly 194,8 millió forintos veszteséget kellett realizálnia a park tulajdonosainak az előző évi 319 millió forintos mínusz után. Pedig a bevételek tekintetében nem lehetett ok panaszra, hiszen a 2010-es 730,3 millió forint után 809,8 milliót folyt be a cég kasszájába. És noha a működési kiadások csökkenést mutattak mind az anyagjellegű, mind pedig a személyi jellegű ráfordítások esetében, üzemi szinten csak csökkenteni lehetett a veszteség mértékét az előző évihez képest. Így tavaly már 157 millió forintos mínusz szerepelt az üzemi eredmény soron. Adózás előtti eredményként 193,2 millió forintot tüntettek fel a beszámolóban (az előző évi 319,1 millió mínusz után), melyet egy 1,6 mililó forintos adófizetési kötelezettség növelt tovább.

Tavaly egyébként a cég saját tőkéje mínuszba fordult át, ami súlyos problémákat jelez, hiszen a számvitel szabályai szerint ez nem megengedett.

A hosszú lejáratú kötelezettségek 2011-ben az előző évi 47 százalékára csökkent, 253 millió forintra, a rövid lejáratú kötelezettségei viszont több mint a 2010-es duplájára, 704,8 millió forintra emelkedtek.

Ilyen tavalyi beszámoló után egyébként annyira nem meglepő, ha a Fővárosi Önkormányzat a park végleges bezárása mellett döntene, hiszen gazdaságilag fenntarthatatlan annak működése. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!