3p

Az mfor.hu Mesél a múlt című rovata ezúttal a magyar közreműködéssel létrejött első atomreaktorról emlékezik meg, mely a második világháborúban a Japánra dobott második atombomba plutóniumtöltetét is kitermelte.

1938-ban már nagyon biztosnak tűnt, hogy háború lesz a világon, így Szilárd Leó, aki már jó ideje foglalkozott a magenergia felszabadításának kérdéskörével, Wigner Jenőt is bevonta a neutronok által létrejövő láncreakció kutatásába. Miután összeállt a "csapat", elküldték levelüket Roosevelt elnöknek az úgy nevezett Manhattan Tervhez, aki ennek nyomán létre is hozta az Uránium Bizottságot. Tagjai Szilárd Leó, Teller Ede, Wigner Jenő és Enrico Fermi volt, utóbbi a kutatás vezetőjeként. A Manhattan Terv egyébként az 1940-es évek szupertitkos küldetésének fedőneve volt az atombomba megépítésére.

Wigner a chicagói Metallurgia Egyetem Laboratóriumában működő elméleti fizikai csoportot vezette, mely a világ első plutóniumtermelő atomreaktorát tervezte és építette. Wigner azonban nemcsak megtervezte az 500 ezer kW-os hanfordi reaktorokat, hanem meggyőzte többek között a Metallurgiai Laboratóriumot, hogy a héliumhűtés helyett vízhűtést kell használni. Szilárd Leó feladata pedig a tényleges láncreakció kidolgozása volt.

A munkát nehezítette egy idő után, hogy akkoriban rendkívül nehéz volt uránhoz jutni, és ekkor, 1942 őszén lépett képbe a DuPont társaság a birtokában lévő három reaktorra is elegendő urán mennyiséggel - mindegyikre 270 tonnát számolva. Pár hónappal később, 1942. december 2-án létrejött az első önfenntartó láncreakció, melynek plutóniumból nyert energiaszükségleteit a Wigner által tervezett atomreaktor termelte. (Az atomreaktor az atomerőmű központi része – itt megy végbe a kontrollált láncreakció).

A terv megvalósítására egyébként több mint 50 ezer munkást telepítettek Washington állam déli részére, Hanfordba. 1943. júniusában kezdődött az építkezés és mindössze 13 hónap alatt el is készült a létesítmény. Később itt még nyolc további reaktor épült.

Wigner egyébként a háború hátralévő ideje alatt, és utána is még néhány évig folytatta az új reaktorok tervezését, és összesen 37 szabadalma lett. Ezek egy része lefedi a legtöbb reaktortípust, amelyek az azóta eltelt ötven évben kereskedelmi sikereket értek el.

Történelmi emlékhely lett

Ez a hanfordi telephelyen (Washington állam, USA) épült létesítmény volt az, mely az első atombomba-robbantáshoz szükséges plutóniumot is szolgáltatta 1945. augusztus 6-án. A második világháború után a hidegháborúban is megrendeléseket teljesített a reaktor. A létesítmény egészen 1968-ig működött, melyet 2008-ban történelmi emlékhellyé nyilvánítottak.

A helyi illetékesek szerint ha ez nem történt volna meg, akkor a térség megtisztítását szolgáló program keretén belül vagy leszerelték volna a reaktort, vagy pedig betonszarkofágba zárták volna. Mivel annak idején összesen kilenc reaktor épült a környéken, nukleárisan a legszennyezettebb térség lett Hanford, ezért 50 milliárd dolláros megtisztítást célzó programot indítottak el, melynek során betonszarkofágba zárták a reaktorokat, vagy lebontották őket.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!