5p

1932. augusztus 22-én kezdte meg a televíziós műsorszórást a British Broadcasting Corporation, vagyis a BBC az Egyesült Királyságban, bár a társaság 1922 óta már sugárzott rádióközvetítéseket. Mesél a múlt az mfor.hu-n.

A BBC alapjait John Reith tette le, aki annak ellenére, hogy egy világszerte tájékoztató funkciót betöltő csatorna megalkotója volt, sosem volt elégedett az életével. Saját maga a következőképp nyilatkozott róla: "Mire voltam képes?! Szánalmas minden, amit elértem".

A történelemben meghatározó szerepe akkor indult, mikor meglátta a The Morning Post egyik hirdetését, melyben általános menedzsert keresnek egy, a brit rádióállomásokat összefogó konzorciumhoz, mely műsorokat gyártott volna az állomások számára. A helyzet pikantériája azonban az volt, hogy teljesen amatőrnek tűnt a feladatra, sőt saját bevallása szerint is, a leghalványabb ötlete sem volt arra, hogy mi a műsorszolgáltatás. Ennek ellenére a meghallgatást követő másnap felajánlották neki a munkát évi 1750 fontost fizetésért. A BBC felállítása a saját munkája volt, mely miatt a 15. századi William Caxtonhoz hasonlította magát, aki bemutatta saját korában az első nyomtatott sajtót.

Azt azonban tudni kell, hogy a BBC, mint márka, csak a későbbi években alakult ki. Egészen 1953-ig nem volt kiforrott dizájn a márka mögött, ekkor kapott Abraham Games megbízást egy közvetíthető kép elkészítésére. Ő egy Batman szárnyait idéző mintát álmodott meg, mely elegánssá tette a tévéképernyős megjelenést. A leghíresebb logó azonban 1963. szeptember 30-án jelent meg, a BBC felirat feletti forgó földgömb.

Az első embléma

Rádió után jött a televízió

1925-ben John Logie Bairdnek sikerült nagyobb távolságra mozgó képet sugároznia, ami után saját társaságot alapított, a Baird Television Development Company-t és piacra dobta a Baird márkanevű televíziót. Ajánlattal kopogtatott be a BBC-hez is, de a gyenge képminőség miatt a cég nem mutatott érdeklődést. Miután Amerikában 1927-ben adásba került az első tv-játék, A királynő futárja, 1928-ban teniszmérkőzést közvetítettek, sőt Miki egér is szerepelt a képernyőn, a BBC sem akart lemaradni: 1929 szeptemberében engedélyezte Bairdnek rendszeresen jelentkező televíziós adások sugárzását.

1932. augusztus 22-én a BBC elérkezettnek látta az időt arra, hogy saját közszolgálati televíziót működtessen, amelyet BBC One-ként ismerhet a világ. A közvetítés a Broadcasting House alagsorában levő Stúdió BB-ből történt, összeállítója Eustace Robb volt, főmérnöke pedig Douglas Birkinshaw. Az adás 1936-ban az Alexandra Palace-be költözött - még ebben az évben műsorra került az első főzős műsor is, mely 15 percig tartott -, s bár akkoriban még csak pár száz nézője akadt, a II. világháború kitörése előtt a becslések szerint már mintegy 25-40 ezer előfizetője volt a "csatornának". A világháború során a közvetítések ugyan szüneteltek ellentétben a rádiós sugárzással, 1946-tól tovább bővült a BBC tévésbirodalom és főként népszerű programokkal, drámákkal, vígjátékokkal, dokumentumfilmekkel, játékbemutatókkal és szappanoperákkal szórakoztatta a nézőket. 1954-re a brit háztartások 30 százalékában volt már televízió. Ezután alakult meg a BBC-n belül a külön tévés hírstáb.

Legelső idegen nyelvű szolgáltatását egyébként már 1938-ban elindították, mégpedig arab nyelven. Első gyermekeknek szóló programja 1946-ban került műsorra, Jan Bussell és a Hoghart Baba-cirkusz közreműködésével, ami később átalakult, Annette Mills és a "Muffin the Mule"-lá (Muffin, az öszvér). Két évvel később, a csatorna már a négykarikás játékokat is közvetítette, 1949-ben pedig a nézők elsőként időjárás-jelentést is láthattak a BBC-n.1955-ben elkészítették az első tévés szappanoperát is, a Grove családot. Sikerét bizonyítja, hogy közel 9 millióan követték az adást, vagyis közel a lakosság negyede a tévé előtt ült, ha ez volt műsoron.

Történetében kiemelkedő momentum volt még a Holdra lépés tévés közvetítése is 1969-ben. 1981-ben pedig a BBC volt az a csatorna, mely 74 országban elérhető műsorszórással közvetítette Lady Diana és a Károly herceg esküvőjét, amit így világszerte 750 millióan követhettek nyomon. A hercegnő több mint egy évtizeddel később, 1995-ben nem meglepő módon első interjúját is a BBC-nek adta. 

A modern BBC-birodalom

Mára a BBC tévé hírgalaxisa évi 18-20 ezer órányi hírfolyammal látja el a hazai nézőket. Mindehhez a közönség méltányos áron jut hozzá: évi 121 font előfizetési díjért nézheti a BBC1 és a BBC2 reggeli, déli, kora esti és késő esti híradóit, természetesen az összes többi műsorral együtt. Ha valaki még több hírre vágyik, kábeles vagy műholdas előfizetéssel hozzájuthat az 1997 óta működő BBC News 24-hez, a BBC napi 24 órás, csak Nagy-Britanniában fogható közszolgálati hírtelevíziójához, amelyen - ugyanúgy, ahogy a földi sugárzású BBC-adókon - ismeretlen a reklám. Külföldre pedig a BBC World sugároz tévés hírtartalmakat.

MTI/mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!