Csak 1883-ban szabadalmaztatták az Unicumot, de a Zwack-család 1790-re teszi a recept keletkezésének körülményeit. A legendárium szerint II József Habsburg uralkodó udvari orvosa találta fel a készítményt, a neve pedig onnan ered, hogy állítólag a császár az első kóstolás után a "Das ist ein Unikum" (Ez különleges) mondattal dicsérte az italt. A készítmény több mint negyven gyógy- és fűszernövény keverékéből készül, receptje titkos, az esztergomi Prímási- és Főkáptalani Levéltárban őrzik titkos letétben.
A Zwack J. és Tsa 1840-ben kezdte meg működését, majd az Unicumot 43 évvel később szabadalmaztatták, azóta az ital védjegye a gömb alakú üveg és a piros kereszt. A legenda szerint az unicumos üveg például azért lett gömb alakú, mert a platonista filozófusok szerint a gömb a legtökéletesebb alakzat és egyben a lélek formája. A védjegyen látható arany Szent István-kereszt a négy égtájat szimbolizálja, de ezzel együtt a négy őselem emberi testre gyakorolt jótékony hatását is megjeleníti.
A kezdet kezdetén annyira beindult a gyár, hogy 1890-re kinőtték az addigi telephelyet és a Soroksári útra költöztek, ahol a mai napig van a központjuk. A cég, amely fénykorában több, mint kétszáz különböző italt gyártott és Közép-Európa egyik legjelentősebb szeszfőzdéje volt, a császári udvar hivatalos szállítójává vált. A második világháború aztán megviselte a gyárat, 1944-ben három bombatalálatot kapott az üzem, majd 1948-ban államosították a családi vállalkozást. Viszont a család megtévesztette az államot, és hamis receptet adott át nekik, az eredetivel pedig az Egyesült Államokba szöktek és ott gyártották tovább az Unicumot, melyet külföldön értékesítettek.
A most 85 éves Zwack Péter 1970-ben vette át a cég irányítását Olaszországban, majd a nyolcvanas években az elsők között vásárolhatta vissza az államosított családi vállalkozást, így 1989-től ismét itthon gyártják a legendás italt. 1993-ban a Zwack-részvényeket bevezették a Budapesti Értéktőzsdére.
A születésnapos Zwack Péter Budapesten született, iskoláit itthon és Milánóban végezte, majd az University of New York egyetemen folytatta. 1949 és 1970 között élt az Egyesült Államokban, 1956-ban amerikai állampolgárságot kapott. 1990-ben a Magyar Köztársaság washingtoni nagykövetévé nevezték ki, emiatt lemondott amerikai állampolgárságáról. Nagyköveti megbízatása idején, az 1956-os magyar emigrációt segítő tevékenységéért George Washington-díjat kapott.
Hazatérte után 1994-ben négy párt közös jelöltjeként került be a parlamentbe, 1995 márciusában az Magyarországi Olasz Kereskedelmi Kamara elnökének választották, melynek 1999 március óta a tiszteletbeli elnöke. 1999-ben Az Olasz köztársaság Becsületrendjének lovagja kitüntetést kapta. A 2002-es országgyűlési képviselő választáson ismét bekerült a Parlamentbe, de röviddel ezután üzletemberi feladatai miatt lemondott képviselői mandátumáról. 2001-től a MGYOSZ-CONFINDUSTRIA által létrehozott Olasz-Magyar Üzleti Tanács magyar társelnöke. 2003 áprilisától egy évig a VOSZ soros elnöke. 2002-ben és 2004-ben a VOSZ ÉV Vállalkozója díjban részesítették. 2005 márciusában megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkereszt (polgári fokozat) kitüntetést.
2008 óta az üzletember már csak tiszteletbeli elnöke az igazgatóságnak, a cég ügyeit főleg 1974-ben született legkisebb fia, Zwack Sándor intézi. Az igazgatóság tagja a család részéről Zwack Izabella is. Mellettük Zwack Péternek még öt gyermeke van, közülük a legidősebb, Péter az amerikai hadsereg ezredese.
mfor.hu