4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A héten volt kilencven éve, hogy elhunyt Alexander Graham Bell, akinek legismertebb találmánya a telefon volt, melyet 1876-ben alkotott meg. Persze más feltalálókhoz hasonlóan az ő találmányához is kellett egy kis szerencse, hogy jókor legyen jó helyen, az mfor.hu Mesél a múlt című sorozata most a többiekről is megemlékezik, akinek a telefonálást köszönhetjük.

1922. augusztus 2-án 75 évesen hunyt el Alexander Graham Bell, akit világszerte a telefon feltalálójaként ismerünk. A tudós Skóciában született, az egyetemet Edinburghben és Londonban végezte, majd 1871-ben költözött át az óceán túlpartjára, ahol a bostoni egyetem professzora lett. A telefon feltalálása egészen más területről indult, Bell eleinte hallásjavító készüléket akart megalkotni, majd ennek során ért el olyan áttörést 1875-ben, mely később a telefon feltalálásához vezetett. Végül 1876-ban mutatta be találmányát a philadelphiai Centenáriumi Kiállításon, melyet szabadalmaztatott is. A találmányt nagy érdeklődéssel fogadták, de a gyakorlati megvalósítás nehézkes volt eleinte, ezért 1877-ben saját céget kellett alapítania a feltalálónak Bell Company néven, mely 1885-től napjainkig AT&T néven működik.

Bell elsősorban a telefonról lett ismert, de emellett számos más találmánya is volt. Sőt, talán kevesen tudják, hogy neki köszönhetjük a National Geographic magazin mai formáját. 1898-ben ugyanis ő lett a National Geographic Society második elnöke, ezután vejével Gilbert Grosvenorral teljesen megújították a lapot, fotókkal és érdekes írásokkal töltötték meg. Emellett Bell az egyik alapítója volt a Science magazinnak is.

Természetesen a legtöbb találmányhoz hasonlóan a telefon sem úgy keletkezett, hogy Bell egymaga a semmiből megalkotta az első készüléket, ezért itt érdemes megemlékezni azokról a tudósokról, akik a találmány alapjait letették. Mindenekelőtt Morse találmányáról, mely a telekommunikáció alapja volt, hiszen a távíró volt az első elektromos jeleket továbbíró eszköz. 1854-ben egy francia távíróműszerész, Charles Borseul már felvetette, hogy a távíró továbbfejlesztésével hangokat is lehetne továbbítani, de ekkor még mindig 22 év kellett a telefon feltalálásához. A találmánnyal sokat kísérletezett Johann Philip Reis és Elisha Gray is, majd Bell Antonio Meucci kutatásait használta fel közvetlenül. 1874-ben Meuccinak nem volt elég pénze, hogy szabadalmaztassa a telefont, majd Bell két évvel később lecsapott a találmányra. Így majdnem 140 évig őt tekintették a telefon feltalálójának, majd 2002-ben az amerikai Kongresszus egy nyilatkozatban mondta ki, hogy Meuccit tekinti a készülék feltalálójának.

Magyarországon az első telefonbeszélgetés 1877-ben jött létre Sopron és Pinnye között, melyet Salamin Leó, a soproni állami főreáliskola akkori igazgatója és természettan tanára valósított meg. 1878-tól magánhasználatú telefonvonalak működtek Brennberg bányatelepen. Magyarországon az első, magánbefektetők által finanszírozott telefonhálózat 1881. május elsején nyílt meg Budapesten, vezetője Puskás Tivadar bátyja, Ferenc volt. Az előfizetők számáról ellentmondásos adatok vannak, a források hol 25, hol 50, hol 54, sőt van, ahol 60 előfizetőt említenek.

A Wikipédia vonatkozó szócikke szerint az első telefon-előfizetők között volt 1881. februárjában például Puskás Tivadar, a Pester Lloyd lap, a Pesti Hírlap, az Angol királynő szálloda, a Vadászkürt szálloda, és az Első Hazai Takarékpénztár is. 1887-re a magyar királyság területén közhasználatú telefonhálózat hét városban (Budapest, Szeged, Arad, Temesvár, Pozsony, Pécs és Zágráb) működött. 1888-ban újabb két városban (Debrecen és Nagyvárad) kezdődött el a telefonszolgáltatás. 1893-tól működött telefon Brassóban, Marosvásárhelyen, Baján, Zomborban, Esztergomban és Szombathelyen.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!