//www.mfor.hu/cikkek/Az_allamkincstar_betetgyujtesi_lehetosegeit_teremtenek_meg.html
Azt gondolom, hogy ez egy érdekes hír. Az elmúlt évek bankmentő csomagjai után jogosan lehet amellett érvelni, hogy mivel baj esetén a bankokat úgyis az államnak kell kimenteni, és a betétgyűjtés valamennyire közhasznú funkció, hogy ezt az állam végezze, hiszen baj esetén úgyis rá száll vissza a teher. Tehát logikus lehet azt mondani, hogy az állam gyűjthessen betétet, amit nyilván az államadóssága finanszírozására fordít. Ez majdnem ugyanaz, mint a DKJ-kibocsátás, és pusztán a lakosság nagyobb direkt bevonását szolgálná az adósságfinanszírozásba.
Ugyanakkor a fenti akciónak lehetnek instabilitást generáló hatásai is, hiszen az állami betétgyűjtéssel tovább szorítja ki a megtakarítások piacáról az állam a bankokat. Ne feledjük, hogy a betétbiztosítás csak 100 ezer euróig terjed, tehát még ha nem is magasabbak a kamatok az államnál, mint a bankban, a nagyobb megtakarítóknak érdemes lehet átvinni számláikat biztonsági okokból illetve kedvező kamatszint mellett a kisebb megtakarítók is átmehetnek. A bankok betétállományát egy ilyen lépés tehát csökkenti, ami a hitelkamataikat is növeli természetszerűen (hiszen betéti kamatai is nőni fognak, ahogy harcol majd azokért, visszaszerzésükért), illetve a hitelvisszaszívást erősíti, tehát növekedésgátló, mint mindig, amikor az állam kiszorít.
A lépés tehát hosszútávon érthető, ráció is van benne, rövid távon viszont kockázatos lehet a bankok stabilitására és káros a növekedésre. A legveszélyesebb azonban az lenne, ha az így bejövő betéteket elkezdené a magánszférába kihitelezni az állam - ez nemzetközi tapasztalatok alapján végképp semmi jóra nem szokott vezetni..