Az adómértékek változása érinti a pénztárgépek és taxaméterek működését, ezért a Törvény 59. § (1) bekezdése meghatározza az ezzel kapcsolatos kötelezettségeket. Ez alapján a pénztárgép használójának kötelessége, hogy az arra jogosult szervizzel átállítassa a pénztárgépeket legkésőbb 2009. augusztus 31-ig.
Nem mindenki számára okozott pluszmunkát a változás, hiszen azok számára, akik előre programozható, július elsején automatikusan az új kulcsra váltó pénztárgépet szereztek be szinte egy gombnyomással megoldható volt a kérdés.
Fontos azonban megjegyezni, hogy azok a pénztárgépek, melyek számla, egyszerűsített számla adására is alkalmasak, az átállításig csak nyugtaadásra használhatóak. Azok a pénztárgépek, melyek a nyugtán az általános forgalmi adót feltüntetik az átállításig nem használhatók, az értékesítéskor kézi kibocsátású bizonylatot kell kiállítani.
Bírságra számíthat, aki mulaszt
A szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy az átmeneti idő alatt kibocsátott kézi nyugtával rendezett tételeket nem szükséges utólag a pénztárgépbe ütni. Erről egyébként a számviteli szabályok is rendelkeznek a technikai kiesések (például áramszünet, szervizelés alatt álló gép) alatti gazdasági eseményeket sem kell visszamenőleg a gépbe vezetni. Amennyiben valaki mégis felvezeti a pénztárgépbe utólag a tételeket, akkor erről egyrészt feljegyzést kekk készíteni, másrészt a nyugtákat a pénztárgépszalagokhoz "tűzni", nehogy a kérdéses tételeket duplán vegyék figyelembe.
Azokra a vállalkozókra, akik késve állítják át pénztárgépüket, vagy egyáltalán nem tesznek eleget kötelezettségüknek, az adóhatóság ötszázezer forintig terjedő mulasztási bírságot szabhat ki. Büntetés esetén figyelembe veszik, hogy a cég életében először fordul-e elő hiányosság és az is számít, hogy kezdő vállalkozóról van-e szó? Az egyszer már megbírságolt cégek további ellenőrzésre számíthatnak. Enyhítő körülmények esetén első alkalommal néhány tízezer forintos bírsággal megúszható a tévedés.
Pénztárgép átállítás kivitelezése
A pénztárgépek átállítását csak az erre a feladatra szakképzett, és engedéllyel rendelkező szakember teheti meg. Az átállítás adómemória kiíratással is jár (2009.06.30-ig kizárólagos, és 2009.07.01-e és az átállítás napja közötti időszakra vonatkozóan). A kiírt forgalmi adatokat, az átállítás tényét a szakszerviz írásban, a pénztárgépnaplóban igazolja, amelyhez mellékelni kell az adómemória listát. A kiíratás alól csak azon pénztárgépek kivételek, amelyek adómemória listáján a napi forgalmi adatok áfamértékenként részletezve vannak.
Érdemes megjegyezni, hogy a korábbi áfa-változáskor még nem szabtak határidőt a memória kiírására, a legutóbbi jogszabályváltozás kapcsán viszont azt is meghatározták, hogy a pénztárgyűjtőket minden típusban egységesen kell használni. Ennek megfelelően az A-nak öt százalék, a B-nek tizennyolc százalék, a C-nek huszonöt százalék, a D-nek adójegyes, az E-nek pedig adómentes gyűjtőnek kell lenniük.
Az új ÁFA kulcsokkal kapcsolatos beállítások egyetemben a szakszerviznek ellenőriznie kell, hogy adott pénztárgép esetében lehetőség van-e arra, hogy a napi forgalmat szervízkulcs használatával (plombabontás nélkül) töröljék az átmeneti memóriából (RAM). Amennyiben igen, akkor a szakszerviznek technikai átalakítást kell végrehajtani, hogy ez a továbbiakban csak plombabontással legyen lehetséges.
APEH: szigorú ellenőrzés lesz a pénztárgépeknél
Mint ismert, július elsejével változtak az általános forgalmi adó kulcsai, bevezetésre került a 18 százalékos adókulcs, míg a 20 százalékos 25 százalékra emelkedett. A jogszabály a pénztárgép átprogramozására augusztus 31-ig ad türelmi időt.