Az USA-ban lassulás van, amire a FED agresszívan reagál - azaz nem reagál, hanem megígéri, hogy nem fog emelni. Sőt, egyre nő az esélye a QE3-nak is. Ennek hatására esik a dollár mindennel szemben (dollár-index 1hónapos mélypont). Persze fura azt hinni, hogy ha az USA belassul, akkor a többiek ellenállnak, de egyelőre ebben gondolkodik a piac (2008-ban is volt valami hasonló elmélet: a híres decoupling story). A fókusz tehát egyelőre az USA-n, az amerikai lassuláson van, de hamarosan átmehet Európára. Addig azonban amíg ez nem történik meg marad a gyenge dollár.
A nagyobb baj az, hogy a jegybank ennél sokkal többet nem tehet, ahogy a Dallas-i Fed elnöke is mondja.
Lehet QE8-at is csinálni, de a gazdaságra gyakorolt hatás egyre kisebb, az inflációs veszélyt viszont jelentősebben növelné, és a papírpénzbe, a dollárba vetett hitet egyre gyorsabban erodálná, tehát nagyjából fegyver nélkül maradtak: a monetáris fegyver kezd veszélyes válni, a fiskális fegyver előtt pedig bezárják a kötvénypiacok a kapukat. A 2008-9-ben megúszott/elhalasztott recesszió/depresszió mégiscsak visszajön? Tényleg csak elodázni tudtuk? A baj az, hogyha baj van a gazdaságban, akkor nem lesz a kezünkben fegyver...
A 2009-ben megúszott recesszió mégiscsak visszajön?
Két hónapja az amerikai 2 éves állampapírok hozama még 0,8-0,9% között mozgott. Tegnap nagyjából 0,4%-on zártak - ezen a szinten tavaly ősz óta nem voltak. A 2011 decemberi amerikai kamatláb határidő pedig még soha nem állt ilyen magasan, azaz soha nem árazott ilyen alacsony kamatszintet (99,83 az árfolyam). Az USA-ban a kamatemelések szinte minden esélyét kiárazták a következő 1-2 évre. Eközben a hosszú hozamok is - pár napos hezitálás után - ismét visszacsúsztak 3% alá.