4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jelenlegi piaci-gazdasági környezet nem arról szól, hogy minden probléma megoldódott, jön az óriási növekedés, minden szép és jó lesz. A fejlett kötvénypiacok jól mutatják, hogy a gazdaságok - és ennél fogva a piacok is - túlélő üzemmódban vannak: örülnek, hogy életben maradtak, de egyáltalán nem duzzadnak az erőtől.

Továbbra is 2 százalék alatt van az amerikai és német 10 éves államkötvények hozama, ami jelzi, hogy nagyon-nagyon sokáig nulla közeli kamatok várhatnak a fejlett világra, mivel a növekedés olyan gyenge, hogy a jegybankoknak minden rendelkezésre álló erővel tovább kell támogatniuk a gazdaságot. Láthatóan amit tudnak, meg is teszik, de ettől még önmagában nem lesz növekedés. A recept változatlan: gyengélkedő gazdaságok (Európában valószínűleg recesszió, USA-ban nem), és sok-sok olcsó pénz nyomtatása az ECB, BOJ, SNB, Fed, BoE, egyszóval mindenki által.

A részvények áremelkedése tehát továbbra sem a növekedésnek, hanem inkább annak köszönhető, hogy az augusztus-decemberi periódusban eléggé sokan annyira megijedtek, hogy durván leépítették kitettségüket, amit majd vissza kell venni - ez zajlik most, de ez lassú és fájdalmas folyamat, ráadásul mindig van egy-két rossz hír, ami miatt a vevők megijednek, majd ha eltűnik, visszatérnek.

A másik fontos faktor az, hogy aki nem reáleszközben tartja a megtakarítását, annak láthatóan szép lassan elinflálják a vagyonát. A befektetőknek nincs más választásuk, mint hogy részvényeket, ingatlanokat vegyenek, ha azt akarják, hogy a pénzük megtartsa az értékét, mert várhatóan a bankokban, állampapírokban jó esetben (ha egyáltalán nincs csődesemény) is éves pár százalékos NEGATÍV REÁLKAMATOT kapnak majd. Ezért áramlik a pénz az egyébként egyáltalán nem drága részvények felé (ma a főbb indexek nominálisan sincsenek nagyon feljebb, mint 12-13 éve, azaz reálértelemben sokkal olcsóbbá váltak az elmúlt bő évtizedben!). Ha amerikai befektető lennék akkor valószínűleg én is inkább például a 4%-os osztalékhozamú Pfizert, a 10-es P/E-jű Microsoftot, Intelt, egyebeket venném mint hogy 1,8%-os hozamra odaadjam a pénzem az államnak 10 évre (vagy éves 0,7%-ra mondjuk 5-évre). A fejlett piaci állampapír ma nem risk free befektetés, hanem free risk: olyan kockázat amiért majdnem semmit sem adnak cserébe.

Egyébként teljesen racionális magatartás a kötvények felől, ahol biztos a bukás, a részvények felé mozdulni, ott legalább az esélye meg van annak, hogy jól jár a befektető - és ha az értékelési szintekből indulunk ki, akkor ez az esély nem is olyan nagyon rossz. A részvények tehát a nullkamatok és a fellélegzés miatt emelkednek, habár továbbra is több sötét felhőt látunk.

A legsötétebb felleg jelenleg Portugália (a görögöket már úgyis mindenki leírta, de facto megtörtént a csőd, most arról vitatkoznak, hogy 1 euróra 20 vagy 30 centet fizessenek, ez már csak végjáték). Ha a görögöknél rá lehetett kényszeríteni a befektetőket az "önkéntes" adósságelengedésre, akkor miért lehetetlen ez a portugáloknál? Itt például jól látszik, hogy a portugál állampapírok árfolyama a kibocsátáskori 100 euróhoz képest immáron a hosszabb lejáratoknál 50 euró alatt van, tehát a csőd valószínűségét eléggé nagyra teszik a befektetők:

//www.investinginbondseurope.org/Pages/Console.aspx?thisId=7826&strView=tradeweb-eugv&strCountry=GR&strMaturityDate=&strISIN=

Ha mégsem lesz csőd vagy átstrukturálás igazi aranybánya lehet a portugál kötvény, hiszen a 10éves hozama 17%, de szerintem ennél most akár idehaza is sokkal jobb hozam-kockázatú befektetések is vannak...

A másik érdekesség az EURCHF kereszt: tavaly először nem hitték el a befektetők, hogy a jegybank meg tudja tartani az 1,20-as árfolyamot, aztán annyira belelkesültek, hogy azt is elhitték, hogy majd megemelik 1,30-1,40-re, majd a jegybankelnök lemondása után megijedtek, hogy el fog tűnni az árfolyamgát 1,20-ról, és most szállnak ki a korábban felvett pozícióikból. Én korábban, és most is azt gondoltam, hogy az 1,20-as szint marad, nem változik, legalábbis amíg az euró nem gyengül sokat pl. a dollárral és jennel szemben, addig nincs min gondolkodniuk a svájciaknak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!