4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jelenlegi piaci-gazdasági környezet nem arról szól, hogy minden probléma megoldódott, jön az óriási növekedés, minden szép és jó lesz. A fejlett kötvénypiacok jól mutatják, hogy a gazdaságok - és ennél fogva a piacok is - túlélő üzemmódban vannak: örülnek, hogy életben maradtak, de egyáltalán nem duzzadnak az erőtől.

Továbbra is 2 százalék alatt van az amerikai és német 10 éves államkötvények hozama, ami jelzi, hogy nagyon-nagyon sokáig nulla közeli kamatok várhatnak a fejlett világra, mivel a növekedés olyan gyenge, hogy a jegybankoknak minden rendelkezésre álló erővel tovább kell támogatniuk a gazdaságot. Láthatóan amit tudnak, meg is teszik, de ettől még önmagában nem lesz növekedés. A recept változatlan: gyengélkedő gazdaságok (Európában valószínűleg recesszió, USA-ban nem), és sok-sok olcsó pénz nyomtatása az ECB, BOJ, SNB, Fed, BoE, egyszóval mindenki által.

A részvények áremelkedése tehát továbbra sem a növekedésnek, hanem inkább annak köszönhető, hogy az augusztus-decemberi periódusban eléggé sokan annyira megijedtek, hogy durván leépítették kitettségüket, amit majd vissza kell venni - ez zajlik most, de ez lassú és fájdalmas folyamat, ráadásul mindig van egy-két rossz hír, ami miatt a vevők megijednek, majd ha eltűnik, visszatérnek.

A másik fontos faktor az, hogy aki nem reáleszközben tartja a megtakarítását, annak láthatóan szép lassan elinflálják a vagyonát. A befektetőknek nincs más választásuk, mint hogy részvényeket, ingatlanokat vegyenek, ha azt akarják, hogy a pénzük megtartsa az értékét, mert várhatóan a bankokban, állampapírokban jó esetben (ha egyáltalán nincs csődesemény) is éves pár százalékos NEGATÍV REÁLKAMATOT kapnak majd. Ezért áramlik a pénz az egyébként egyáltalán nem drága részvények felé (ma a főbb indexek nominálisan sincsenek nagyon feljebb, mint 12-13 éve, azaz reálértelemben sokkal olcsóbbá váltak az elmúlt bő évtizedben!). Ha amerikai befektető lennék akkor valószínűleg én is inkább például a 4%-os osztalékhozamú Pfizert, a 10-es P/E-jű Microsoftot, Intelt, egyebeket venném mint hogy 1,8%-os hozamra odaadjam a pénzem az államnak 10 évre (vagy éves 0,7%-ra mondjuk 5-évre). A fejlett piaci állampapír ma nem risk free befektetés, hanem free risk: olyan kockázat amiért majdnem semmit sem adnak cserébe.

Egyébként teljesen racionális magatartás a kötvények felől, ahol biztos a bukás, a részvények felé mozdulni, ott legalább az esélye meg van annak, hogy jól jár a befektető - és ha az értékelési szintekből indulunk ki, akkor ez az esély nem is olyan nagyon rossz. A részvények tehát a nullkamatok és a fellélegzés miatt emelkednek, habár továbbra is több sötét felhőt látunk.

A legsötétebb felleg jelenleg Portugália (a görögöket már úgyis mindenki leírta, de facto megtörtént a csőd, most arról vitatkoznak, hogy 1 euróra 20 vagy 30 centet fizessenek, ez már csak végjáték). Ha a görögöknél rá lehetett kényszeríteni a befektetőket az "önkéntes" adósságelengedésre, akkor miért lehetetlen ez a portugáloknál? Itt például jól látszik, hogy a portugál állampapírok árfolyama a kibocsátáskori 100 euróhoz képest immáron a hosszabb lejáratoknál 50 euró alatt van, tehát a csőd valószínűségét eléggé nagyra teszik a befektetők:

//www.investinginbondseurope.org/Pages/Console.aspx?thisId=7826&strView=tradeweb-eugv&strCountry=GR&strMaturityDate=&strISIN=

Ha mégsem lesz csőd vagy átstrukturálás igazi aranybánya lehet a portugál kötvény, hiszen a 10éves hozama 17%, de szerintem ennél most akár idehaza is sokkal jobb hozam-kockázatú befektetések is vannak...

A másik érdekesség az EURCHF kereszt: tavaly először nem hitték el a befektetők, hogy a jegybank meg tudja tartani az 1,20-as árfolyamot, aztán annyira belelkesültek, hogy azt is elhitték, hogy majd megemelik 1,30-1,40-re, majd a jegybankelnök lemondása után megijedtek, hogy el fog tűnni az árfolyamgát 1,20-ról, és most szállnak ki a korábban felvett pozícióikból. Én korábban, és most is azt gondoltam, hogy az 1,20-as szint marad, nem változik, legalábbis amíg az euró nem gyengül sokat pl. a dollárral és jennel szemben, addig nincs min gondolkodniuk a svájciaknak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!