Mivel jelenleg a világban ismét kockázatvállalás/némi optimizmus van, ezért könnyen lehet, hogy ennek az optimista hullámnak a legvégén hirtelen visszaerősödik a forint, lerázva magáról a korai shortolókat. A másik lehetőség, hogy végig eléggé gyengécske marad az optimizmus időszakában, s mihelyst ismét leromlik egy kicsit a hangulat, azonnal összeomlik a forint is. Egyelőre én ez utóbbit tartom valószínűnek. De mielőtt előreszaladnánk, nézzük mi történik a nagy gazdaságokban/piacokon.
A nagy részvénypiacok komoly emelkedésen vannak túl, ráadásul az európai csomag jó hírként robbant be, és hatalmas árfolyamemelkedést generált, azonban úgy vélem, hogy a hosszabbtávú, fő irányt megszabó medvepiac továbbra is él, és a jelenlegi korrekciós (=emelkedő) fázis vége felé járhatunk. Ennek oka, hogy semmiféle megoldás nem született Európa problémáira (nem is nagyon születhet). Igaz, hogy az azonnali káosztól és összeomlástól megmenekültünk, de a fő probléma fennmarad: ahhoz, hogy az országok a költségvetésüket rendbe rakják, 2012-13-(14?)-ben komoly megszorításokat kell (és fognak is) végrehajtani majdnem minden európai államban (USA-ban is kellene, de ott egyelőre még maszatolnak ezzel a kérdéssel). Márpedig egy ilyen, szinkronizált megszorítási hullám szinte bizonyos, hogy recesszióba küldi az európai gazdaságot. Nem pénzügyi válságba, mint a Lehman idején, hanem lassú, felőrlő recesszióba, amelyből nincs gyors felpattanás, hanem könnyen lehet, hogy sokéves vergődés jön (á lá Japán 1990 óta). Ez egyáltalán nincs beárazva.
Fontos kiemelni, hogy nem a görög csőd/nem csőd kérdése a fő kockázat, hanem az elkerülhetetlennek látszó megszorítások, és ebből következő recesszió. Tehát bármiféle csomagot is csinálnak az európaiak, a lassulástól (minimum, de inkább a) recessziótól nem nagyon menekülhetnek meg. Ily módon pedig arra számítok, hogy az eső piac (Európában valószínűbb, USA kérdésesebb) újra indul, új mélypontokkal. A jelenlegi emelkedési fázis fő éltető ereje (mint a legtöbb bear-market rally esetében) a rendkívül pesszimistává váló hangulat és ebből adódó short-zárási hullám volt. A hangulati indikátorok alapján ennek a végéhez közeledhetünk. Pl. az AAII hangulatfelmérése szerint tavasz óta nem volt ilyen sok a nettó optimista, és más mutatók is arra utalnak, hogy a hangulat nagyon sokat javult, így a felhajtóerő fogyóban lehet. Eközben az olasz 10-éves államkötvények ismét 6% felett azaz sokéves csúcsukon vannak, ami azt jelzi, hogy továbbra sincs bizalom irántuk, és a spanyolok is 5,5 felett vannak, 2-3 hónapos csúcs közvetlen közelében. A fő trend tehát egyáltalán nem változott: még mindig tart az európai hozamdivergencia, államadósságválság, ebből következően lesznek megszorítások és recesszió is.
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy azonnal összeomlás lesz a piacokon, de úgy vélem, hogy inkább lefelé lesz érdemes keresgélni a következő hetekben, mint felfelé (persze könnyen lehet ebből még sokhetes oldalazás is az esés előtt). Egyébként érdekes, hogy a jen mindenkori maximumán zárt pénteken a dollárral szemben: megy a pénz hazacipelése Japánba, ez végképp betesz a szerencsétlen ázsiaiaknak...
És most ezek fényében a forintról: mivel arra számítanék, hogy a világ piacain nem javul tovább a hangulat, és a forint gyengesége elképesztően látványos, ezért könnyen lehet, hogy a következő hangulatromlásnál begyorsul a gyengülés. Szerintem nem leminősítési félelmekről van szó, hanem sokkal inkább tőkekivonás zajlik az országból, ami nagyon veszélyessé válhat. Érdekes ezzel kapcsolatban a portfolio cikke:
a magyar lakosság nem ijed meg 300-as eurhuf árfolyamól, adják el a devizát.
Pedig a legutóbbi 12 hónapos DKJ aukció rámutatott, hogy mennyire súlyos helyzet tud kialakulni, hogyha a többi lábától megfosztott állampapírpiacra éppen nincs kedve bejönniük az immár szinte egyedüli vevőként megmaradó külföldi befektetőknek: ebben az esetben egyszerűen fizikailag nincs aki megvásárolja a papírokat. Sajnos, a gazdasági kormányzat lépései az egyébként is bonyolult helyzetet tetézik, és egyáltalán nem lenne meglepő, hogyha pár hónapon belül ismét az IMF-hez kellene fordulnunk...