3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mi történt 2008 óta pár mondatban összefoglalva?

A hitelválság hatására az államok kénytelenek voltak hatalmas, precedens nélküli monetáris és fiskális stimulust eszközölni, amelynek eredményeképp a gazdasági növekedés visszatért de egyben igen jelentős inflációs nyomást és spekulációt okozott a nulla közeli kamatszinteknek köszönhetően. A fejlődő világ növekedése teljesen visszatért és ott inflációs veszély is van, míg a fejlettekben a növekedés üteme nem igazán kielégítő és belső inflációs nyomás nincs, ám a lakosság vásárlóereje mégis csökken, mert a különböző nyersanyagok ára nagyon megugrott. Egy igen negatív cserearány-átrendeződés zajlik a világban, amelynek hatására a fejlettek szegényednek, egyes fejlődők pedig gazdagodnak. A fejlett országokban a jólét tehát nem nagyon nő, még mindig magas a munkanélküliség is és emiatt továbbra is fenn kell tartani a monetáris stimulust, és fenn kellene tartani a fiskálisat is, ámde a kötvénypiacok lázadoznak, egyre több országot büntetnek, nem tűrik a nyakló nélküli eladósodást. Erre mindenkinek reagálnia kell és emiatt fiskális megszorítások várhatóak mindenütt. Nem kivétel USA sem, az S&P leminősítése jelezte, hogy tenni kell valamit.

Ezek eredményeképpen a fejlődő világban kamatemelések zajlanak, amely lassítja a világot, a fejletteknél pedig állami megszorítások, ami lassítja a világot. A világgazdaság tehát lassulóban lesz, miközben a fejlettek fenn kell, hogy tartsák  - éppen ennek ellensúlyozására -  a monetáris stimulust. Ráadásul az EU-periféria válsága folyamatosan zajlik, amely a biztonságos befektetések felé tereli a pénzt.

A surranópályán már meg is indultak a fenti folyamatból profitáló amerikai és német kötvények: bund, UST egyhónapos csúcs. Ez utóbbira egyébként is akkora pesszimizmus van, hogy valamennyire is kedvező környezetben nagyon sokat erősödhet.

A többi eszközzel kapcsolatban meglehetősen konfúz érzéseim vannak: a részvényekre egyrészt lehet optimistának lenni, amíg a goldilocks szcenárió fennmarad (lassú növekedés+sok pénz = emelkedés), de lehetünk negatívak is, ha a növekedési kilátások nagyon megbicsaklanak.

Devizák: a dollárral kapcsolatos pesszimizmus érzésem szerint kezd túlzóvá válni, de mellette sem szól semmi. Az eurónak van némi kamatelőnye (+), de ha nagy lesz a baj, az ECB is nyomtatni fog, mint bárki más (-). A forintot fenntartja a hátSZÉLL (+), de azért nem hinném, hogy ha beüt a periféria válság, akkor ne esne nagyobbat (-).

Áruk: akcelerációs jelek aranyban és ezüstben, réz esik. Elég komoly lehet itt a spekuláció, ebben sem mernék nagyon semmit sem csinálni.

Mit lehet tenni? Régi mondás: When in doubt get out...(és a folytatás: you can always come back later)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!