4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A görög kormányzatnak nagy nehezen sikerült átnyomnia a megszorító csomagot a Parlamenten, igaz hogy közben a két vezető pártból több képviselőt ki kellett rúgni, és a harmadik, egyben legkisebb koalíciós párt tartózkodott a szavazástól. Óriási társadalmi ellenállás mellett a 300-fős Parlamentben 153-an voksoltak a csomag mellett, amely újabb gigantikus kiadáscsökkentéseket és adóemeléseket tartalmaz, aminek következtében a bérek és nyugdíjak átlagosan kétszámjegyű százalékos mértékben fognak csökkenni.

Egyértelműnek tűnik, hogyha ez a megszorítás nem működik, akkor többre nem kerül sor és a görögök kilépnek, mert az ötödik éve húzódó recesszió és hatalmas munkanélküliség mellett nem lesz társadalmi támogatottsága újabb, hasonló jellegű intézkedéseknek. Ez volt az utolsó megszorítás, amit még  ki lehetett préselni a görögökből, innentől fogva csak a drachma bevezetése jöhet.

Én azonban úgy vélem, hogy kis szerencsével a fenti intézkedések elegendőek lehetnek. Korábban mindenki (IMF, EU, szakértők) azt a hibát követték el, hogy alulbecsülték a megszorítások gazdaságcsökkentő hatását, most azonban kezdünk oda eljutni, hogy túlesnek a ló túloldalára, és túlbecslik azt. Pozitív forgatókönyveket figyelembe sem vesznek, nem számolnak azzal, hogy a bizonytalanság oldódása és az állam likviditásának helyreállása önmagában is csomót dob a teljesítményen, ráadásul az idei GDP-csökkenés jelentős része a drachmabevezetés miatti pénzmenekítés és beruházások elhalasztása miatt jött létre. Ezeket az elmaradt, szintentartó beruházásokat előbb-utóbb el kell végezni, így az is lehet, hogy a jövő évi gazdasági csökkenés nem lesz olyan drasztikus, mint várják. Az EU/IMF páros erős gazdasági visszaesést feltételezve végezte számításait, ám még így is várhatóan elsődleges többlete lesz a görög költségvetésnek, azaz kamatfizetés előtt pozitív eredménye lesz. Innentől fogva már csak a kamat kérdése, hogy a görög állam fizetőképes marad-e, adóssága nő-e?

Nyilvánvalónak tűnik, hogy az európai államok nem egyezhetnek bele adósságuk egy részének (azaz a névértéknek) leírásába, mert az eladhatatlan adófizetőik felé. Pedig ha valaki tartozik nekem 1000 forinttal, amit 10 év múlva fizet vissza és éves 10% kamatot fizet nekem, az nyilvánvalóan sokkal többet ér, mint ha ugyanerre az 1000 forintra csak éves 1% kamatot fizetne nekem. Az utóbbi egyébként ugyanannyit ér ma, mintha levinném a tartozását 500 forintra, és arra fizetné a 10% kamatot. Mégis mennyivel jobban hangzik, ha azt tudjuk mondani, hogy a kölcsönünk összege még mindig 1000 forint, semmit sem buktunk - pedig dehogynem, nagyon is sokat.

Várhatóan ugyanezt az (ön)becsapást fogják játszani az európai országok is: a görögöknek nyújtott hiteleiket nem írják le, csak a kamatot csökkentik, ami mint mondtam ugyanaz, tehát a magánszektor felé történő csőd után a görögök európai állami hitelezőik felé is effektíve csődöt mondanak (egyébként ez a folyamat már régebb óta zajlik, a kamatszintet már csökkentették nekik korábban is), az európai államok reálértelemben jóval kevesebb pénzt fognak vissza kapni, mint amit kölcsönadtak - de ez mégsem fog így tűnni, politikailag sokkal elfogadhatóbb megoldás.

Ha a görögöket hajlandó Európa 1-2%-os hozamszinten finanszírozni, akkor ez az állapot a mostani megszorító csomag után fenntartható, a görög államadósság nem fog tovább nőni. Ez nem is olyan nehéz, hiszen az EFSF most fog 7-éves kötvényt kibocsátani, várhatóan éves 1,5% alatti hozammal! Mivel az EFSF nagyjából azon a szinten hitelez tovább, mint amennyin ő maga bocsájtja ki a kötvényeit, ezért várhatóan a görögök hitelkamaszintje valóban lemehet 2%-ra vagy az alá. És amint a régi mondás tartja, kellően alacsony kamattal akár gigantikus adósságszint is fenntartható problémák nélkül.

Összességében tehát úgy vélem, hogy a görögök megtettek mindent, amit lehetett, az európaiak várhatóan ezt méltányolni fogják alacsony kamatozású hitelekkel, amivel pedig a görögök helyzete stabilizálódhat. Ha viszont nem, akkor nincs több megszorítás, jön a kilépés. Én egyelőre inkább az első felé hajlanék, de még mindig kétesélyes a meccs. A görög kötvényeket ilyen feltételek mellett még mindig inkább olcsónak találom...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!