Az amerikai kormány által szponzorált előadás szerint hosszú évekig a "minél több energiát minél olcsóbban" jelmondat volt az energiastratégia alapja az Egyesült Államokban. Ennek a ma is mélyen gyökerező szemléletmódnak az átalakítása komoly politikai feladat az alig néhány hónapja dolgozó új kormányzat számára, mondta Mark Hopkins, aki nem visel tisztséget az Obama-adminisztrációban.
Az új irányvonal a hatékonyság-központú szemlélet alapján formálódik. Hopkins szerint ez legalább öt okból jobb a korábbi stratégiánál mindenki számára.
Először is olcsóbb, mondta a szakértő számításokra hivatkozva, amelyek szerint a felhasználható energiamennyiség növelése a hatékonyság fokozásával nagyságrendekkel kisebb összegbe kerül, mint a termelőkapacitások bővítésével. Az energiahatékonyság növelése gyorsabb is, mint egy új erőmű létesítése, ami az első tervektől az átadásig legkevesebb hat évig tart.
A hatékonyság fokozása továbbá környezetbarát megoldás, és ellátás-biztonsági szempontból is megfelelő, mert a jelenlegi számítások szerint a kínálati oldal 2030-ig biztosan lépést tud tartani az energia iránti kereslet növekedésével, a hatékonyság javítása révén. Az új stratégia végül azért is kedvező, mert megtakarítást hoz a fogyasztónak, növeli az energiahatékony termékek forgalmát, és új munkahelyeket teremt, mondta Hopkins.
Ennek az elképzelésnek az alapján dolgozták ki az amerikai kormány gazdaságélénkítő programjának 30 milliárd dolláros energiafejezetét. Korszerűsítik például a világ legnagyobb energiafogyasztó egységét, a szövetségi kormányzati infrastruktúrát, amely közel 500 ezer épületből áll, és évi energiaszámlája 25 milliárd dollár, mondta az ENSZ Alapítvány szakértője.