A járulék módosítása összesen öt százalékot tesz ki július 1-től, a foglalkoztató és a biztosított egyéni vállalkozó által fizetendő társadalombiztosítási járulék mértéke, ahol a minimálbér kétszeresének megfelelő járulékalapig 26 százalék, ebből a nyugdíjbiztosítási járulék 24 százalék, az egészségbiztosítási járulék 2 százalék, amelyből a természetbeni egészségbiztosítási járulék 1,5 százalék, a pénzbeli egészségbiztosítási járulék 0,5 százalék lesz. Az ezt meghaladó része továbbra is 29 százalékos járulék fizetendő.
Az 5 százalékos járulékcsökkentés a munkáltatónak jelent költségmegtakarítást, egy adott vállalkozásnak ahány dolgozója van 143 ezer vagy annál nagyobb munkabérrel bejelentve, annyiszor 7150 forintot takaríthat meg havonta. Értelemszerűen ennél kisebb munkabér esetén a költségek kisebb mértékben csökkennek.
2009. július 1-től az egyéni és a társas vállalkozó az egészségbiztosítási járulékalap után a minimálbér kétszeresének megfelelő járulékalapig 2,5 százalék, a járulékalapnak minimálbér kétszeresét meghaladó része után pedig 4 százalék vállalkozói járulékot fizet.A járulékfizetési kötelezettség nem vonatkozik arra a személyre, aki öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesül, vagy arra jogosulttá vált, illetve aki a vállalkozói tevékenysége folytatásával egyidejűleg munkaviszonyban is áll, vagy oktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytat.
A vállalkozóknak akkor is fizetniük kell a vállalkozói járulékot, ha ténylegesen jövedelmet nem vesznek fel, mert egészségbiztosítási járulékalapjuk akkor is keletkezik, mégpedig a társadalombiztosítási rendelkezésekből adódóan. A vállalkozói járulék lényegében a munkavállalói és a munkaadói járadékot helyettesíti a vállalkozóknál. A második félévtől itt végrehajtott csökkentés maximum 2145 forint havonta (143000 * 0,015 = 2145 Ft).
START-kártyákkal foglalkoztatottak
A pályakezdő fiatalok, az ötven év feletti munkanélküliek, valamint a gyermek gondozását, illetve a családtag ápolását követően munkát keresők foglalkoztatásának elősegítéséről, továbbá az ösztöndíjas foglalkoztatásról szóló 2004. évi CXXIII. törvény (a továbbiakban: Pftv.) 4/A. §-ának módosulása következtében a START, START PLUSZ, START EXTRA kártyákkal foglalkoztatottak utáni járulékmértékek is csökkentek.
Ez adott esetben azt jelenti, hogy ha egy felsőfokú végzettséggel és START-kártyával rendelkező pályakezdő havi munkabére 200 ezer forint, a minimálbér kétszerese (143 ezer) után a foglalkoztató a 10, illetve 20 százalékos közterhet fizeti meg, a fennmaradó 57000 forint után az általános szabályok szerint kell a munkaadói és társadalombiztosítási járulékot megfizetni. Mivel a Tbj. alapján csak az 57000 forintos munkabérrész képez járulékalapot, ez után 26 százalék társadalombiztosítási járulékot kell fizetni, vagyis a START-kedvezménnyel érintett jövedelemrészt nem kell figyelembe venni a Tbj. szerinti járulékalapként, közölte az APEH.
Töredékhónap, részmunkaidő
Töredékhónap, vagy részmunkaidő esetében a minimálbér kétszeresének megfelelő összeget nem kell arányosítani a tényleges munkaidő arányában. Ez azt jelenti, hogy a kisebb járulékmérték részmunkaidő vagy töredékhónap esetén is a minimálbér kétszereséig teljes egészében érvényes.
Ekho
A START-kedvezményhez hasonlóan, ekho alkalmazásakor az általános szabályok szerinti közteherviselési kötelezettség alá eső jövedelmet önállóan kell vizsgálni, vagyis az ekho alapját képező jövedelemrészt nem kell figyelembe venni a Tbj. szerinti társadalombiztosítási járulékkötelezettség teljesítésekor.