A szervezet Brüsszelben működik, és 24 európai ország kereskedelmi szakmai szövetségét tömöríti. Lobbizik és információkat közvetít. Xavier Durieu úgy vélte, Magyarország mindenképpen nyertese lesz a bővítésnek, elég ha megnézzük a legutoljára csatlakozott három országot, Spanyolországot, Portugáliát és Görögországot. Sokat profitáltak, másfél százalékkal lett nagyobb a GDP-jük, mintha nem csatlakoztak volna. Magyarország nyertes lesz ugyanakkor a termelékenység és az alacsony bérnövekedés miatt.
Az európai gazdasági szakember ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy kontroll alatt kell tartani a bérnövekedést és az inflációt is, csökkenteni kell az adókat és a vállalkozások adminisztrációs terheit, rugalmassá kell tenni a munkaerőpiacot.
Durieu figyelmeztetett a csatlakozás utáni nehézségekre is. A vidékieknek végig kell gondolniuk, mivel akarnak foglalkozni. Az Egyesült Államokban például 25 millió állás szűnt meg, de 70 millió jött létre, és ezek mind a kis- és közép vállalkozásokban. Tehát az Európai Unióban a jövő ezeké a cégeké. A sikeres csatlakozáshoz szükség van még intézményi stabilitásra, jól működő közigazgatásra, és a korrupció visszaszorítására. Ez utóbbira inkább a már európai uniós tagországokban lenne szükség, mint Magyarországon - tette hozzá Durieu.
A közösségi joganyag átvételére azért van szükség, mert ha nem tesszük meg, akkor ez protekcionizmusnak számít, amit az Európai Unió nem enged meg. Krizsán László, a VOSZ részéről elmondta, céljuk, hogy a magyar vállalkozóknak segítsenek minél több információt biztosítani az Unióról, a csatlakozás várható nehézségeiről.
A jövő a kis- és középvállalkozásoké
Mindenképpen nyertesei leszünk az uniós csatlakozásnak - mondta Budapesten a 24 kereskedelmi szakmai szervezetet tömörítő EuroCommerce főtitkára hozzátéve: a tíz újonnan csatlakozó ország közül Magyarország van a legjobb helyzetben.