Az OKSZ hétfői közleménye szerint a nyugtaadás elmulasztásának hátterében az esetek többségében jövedelemeltitkolás, valamint az árubeszerzéshez előírt számlaadás, továbbá más szükséges okmányok, bizonylatok kibocsátásának elmulasztása áll. A feketegazdaság szerves eleme a számla-, nyugtaadás elmulasztása. A szövetség egyetért a nyugtaadás ellenőrzésének szigorításával, az ellenőrzések hosszú ideje, évek óta jelentős hiányosságokat tárnak fel.
A szövetség támogatja azokat a kormányzati intézkedéseket, amelyek érdemben segíthetik a feketekereskedelem visszaszorítását. A vásárlóknak kötelező nyugtaadás mellett ugyanakkor elengedhetetlennek tartja a vállalkozások közötti számlázási rend ellenőrzését is, áll a szervezet közleményében.
Ne a vásárlónál ellenőrizzenek
Veres János pénzügyminiszter hétfőn jelentette be, hogy a számlát illetve nyugtát nem adók ellen az APEH szigorúbb szankciót, nulla toleranciát alkalmaz. A szövetség megítélése szerint a jelenlegi jogszabályi rend alapjait tekintve megfelelő. Indokolt lehet ugyanakkor a visszatartó erejű hatósági fellépés érdekében az ismételt esetekben a büntetési lehetőségek további szigorítása. Elfogadhatatlannak tart ugyanakkor olyan megoldásokat, amikor "a vásárlónál ellenőrzik a nyugtaadást".
A közlemény szerint a feketekereskedelem, a rejtett gazdaság fő csatornái jelenleg az ázsiai piacok. A szövetség ismételten javasolja ezek működési feltételeinek felülvizsgálatát, továbbá ellenőrzésük szigorítását. A szövetség javasolja azt is figyelembe venni, hogy a kisvállalkozások egy része számára elviselhetetlen a közterhek súlya, így belekényszerülnek a szürkegazdaság csatornáiba. Az adóterhek megfizetése alól nem mentesülhet senki, egy kedvezőbb adószint viszont többek számára teszi elviselhetővé az adózást - áll az OKSZ közleményében.