3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarországra is begyűrűzött a pénzügyi válság, így a vállalkozások sem térhetnek ki előle. Az okos cégvezetők jobb, ha felkészülnek és szembenéznek a jelenlegi helyzettel és a lehetséges veszélyekkel. Nem árt továbbá átgondolni a cégünk szemszögéből a lehetséges kimeneteleket, és érdemes a negatív scenárióra is forgatókönyvet gyártani.

Halló, válság van? Nálunk nem! (Mfor-montázs)

Az elmúlt hónapokban a hazai sajtóban a válság és az IMF-hitel szavak még a legnépszerűbb tévésztárokat is „felülírták”. A döntéshozók szerint a válság államháztartási része elült, ám a következő időszakban a reálgazdaságra leselkedő veszélyekkel kell szembe nézni. Az adatok egyelőre azt mutatják, hogy a cégek még nem szembesültek a nehezedő körülményekkel, az első kilenc hónapban a Coface adatai szerint hozzávetőleg 800-zal több cég ellen indult felszámolási eljárás, mint egy évvel korábban. Az elemzők szerint a veszélyeztetett iparágak köre egyelőre nem változott, továbbra is az építőipari cégek megszűnésével kell leginkább számolni. Igaz ennek hátterében többek között az áll, hogy Magyarországon most is tízszer annyi építőipari cég van, mint például a szomszédos Ausztriában.

Arra ugyanakkor fel kell készülni, hogy ha beigazolódnak a jóslatok, a cégek egy részének szűkülő piacokkal kell szembe nézniük. Természetesen ennek mértékét nagyon nehéz előre megjósolni, ám azzal érdemes számolni, hogy nőnek a kockázatok. Ilyen veszélyforrást jelent például az, hogy az üzleti partnerek szempontjából nő a nemfizetés kockázata.

Segítendő az eligazodást, a közelmúltban a Pénzügyminisztérium (PM) felmérte az egyes iparágak kockázatát. A feldolgozóipari exportálókat, a pénzügyi szolgáltatókat, a kereskedelmet és a vendéglátást emeli ki a munkaerő-piaci kilátások szempontjából leginkább veszélyeztetett szektorok közül a PM elemzése szerint. A közgazdászok többsége ugyanakkor a fenti listához hozzáteszik az építőipart is. A már idézett Coface felmérés szerint az autóipari beszállítóknál már most is vannak elbocsátások és leállások, így ebben a szektorban is rugalmasan kell reagálni a cégeknek a piaci kihívásokra.

A Coface eddigi tapasztalatai alapján Dercze Zoltán a cég országigazgatója úgy látja, a válságok lefutási ideje jellemzően másféltől két évig terjed. „A jelenlegi helyzet azonban az eddigiektől abban is eltér, hogy most a teljes pénzügyi rendszer válságáról beszélünk, éppen nehezebb megjósolni azt, hogy meddig tart” – fűzi hozzá. Véleménye szerint azok kerülhetnek a legnagyobb bajba, akik már jelentősen eladósodva futnak neki a következő időszaknak.

Ez utóbbi szektorban ráadásul – a hitelpiac beszűkülése miatt – nagyon sok (a futó projekteket kivéve) új fejlesztést leállítottak a cégek. Így számtalan olyan, eddig alvállalkozóként viszonylag kiszámítható körülmények között tevékenykedő vállalkozó lesz, aki nagyon nehezen fog munkát kapni a következő évben.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!