4p

A kockázati tőke iparág a rendszerváltás óta mintegy 400 vállalat finanszírozási helyzetét javította Magyarországon. Kihelyezhető tőke továbbra is rendelkezésre áll, azonban a gyakorlat azt mutatja, hogy a hazai kis-, és közepes vállalkozások nagy része, még ma sem kellően felkészült a tőke befogadására.

A rendszerváltás óta Magyarországon több mint 3 milliárd dollár értékű kockázati tőkét helyeztek ki a tőkealapok, ezzel csaknem 400 vállalat finanszírozási helyzetét javította, vagy éppen tőzsdére jutását segítette elő az iparág – áll a magyarországi intézményes kockázati- és magántőke-piacról rendszeresen statisztikát készítő Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) adataiban. Az elmúlt időszakban a válság hatására ugyan némileg csökkent a befektetések mértéke, azonban a banki hitelezések leállásával ismét felértékelődött a kockázati tőke szerepe. Mindezt a lehetőséget azonban csak azok a hazai vállalkozások tudják megfelelően kihasználni, amelyek a transzparens működés mellett a fejlődést és az innovációt helyezik előtérbe.
 
„Hiába változott meg a gazdasági környezet az elmúlt 20 évben, ha az emberek gondolkodásmódja a vállalkozásokról csak kis mértékben módosult. Amikor a kis-, de akár a közepes méretű társaságokat még ma is családi vállalkozásként kezelik tulajdonosaik, ahol a céges és a családi gazdálkodás gyakran összefolyik, vagy ahol a tulajdonos személye egyben a menedzsment szerepét is betölti, oda nehezen tud beilleszkedni a kockázati tőke – mondta Oláh László, a HVCA elnöke. Márpedig nehéz azt elképzelni, hogy egy társaság, ahol a cégvezetés még gyermekcipőben jár, a kockázati tőkealap számára megfelelő minőségű üzleti stratégiát, vagy éppen vállalatirányítási rendszert tudna felmutatni.”
 
A hazai vállalkozások körében az alternatív vállalatfinanszírozási megoldások korlátozott, vagy felszínes ismeretére utal az is, hogy sok cégvezető gondolja úgy: a kockázati tőke azonnali megoldás egy sürgős problémára, ahol a befektető az, aki vállalja a kockázatot, és megoldja a problémát. Ezzel szemben a tőkebefektetők jellemzően 3-5 éves periódusra szállnak be olyan cégekbe, amelyek tartós és magas növekedési potenciállal rendelkeznek. Egy kockázati tőkealap-kezelő a vállalkozások fejlesztésével törekszik az átlagosnál nagyobb értéknövekedést elérni mind a vállalkozások számára, mind a maga befektetése szempontjából, ehhez pedig a kihelyezésre váró tőke mellett stratégiai gondolkodásmódot, standardizált folyamatokat, kiterjedt kapcsolatrendszert, és megfelelően képzett menedzsmentet is hozhat a vállalkozásba. A befektetés ideje alatt pedig a megtermelt nyereséget visszaforgatják a társaságba, hiszen céljuk nem az osztalékfizetés, hanem a stabil fejlődés.
 
A régióban a magyarországi cégek iránt is érdeklődő kockázati és magántőke alapok az utóbbi 2 év során több mint 5 milliárd euró friss tőkét gyűjtöttek, amely a közép-kelet európai régióban kerül befektetésre. Ez az összegyűjtött, és elérhető tőke a gazdaságban tapasztalható forrásnélküliség miatt is felértékeli az alternatív vállalatfinanszírozási lehetőséget nyújtó kockázati tőke-társaságok szerepét, hiszen a hagyományosnak mondott vállalatfinanszírozási formák, mint például a hitel – elapadtak. Részben emiatt a vállalatok jelentős hányada komoly likviditási problémákkal került szembe. Azonban hiába a befektetésre váró tőke, ha a vállalkozások nem minden esetben ismerik a tőkebevonás lehetőségeit, a kockázati tőke által nyújtott további értéknövelő és versenyképességet növelő megoldásokat.
 
"Számos nemzetközi tapasztalat igazolja, hogy gyorsabban fejlődnek azok az országok, ahol támogatják, hogy a fiatal és gyorsan növekedő kisvállalkozások átvegyék és alkalmazzák a modern vállalati működés elveit. Ezeket a tapasztalatokat építettük be a hazai vállalatok számára szóló Finext Startup – az értékteremtés ötösfogata programba – mondta Futó Gábor, a Finext Startup igazgatóságának elnöke. E program keretében nem csak növekedési tőkét juttatnak a vállalatoknak, hanem üzleti és innovációs infrastruktúrát biztosítanak a fejlődéshez, hálózatépítéssel támogatják a kutatási és fejlesztési erőfeszítéseket, üzleti kapcsolatokról gondoskodnak a sikeres vállalkozás-építéshez, illetve menedzsment, pénzügyi és HR-tanácsadással, mentori munkával segítik az akadályok leküzdésében."

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!