Egyszerűen azért, mert az ország sokszázmilliárd forintot takaríthat meg azzal, ha olcsóbban finanszírozzuk magunkat. 8-as THM helyett 5-ös. Ha lehet választani, melyiket kérjük?
"The cost of insuring against a default by Romania has declined about 150 basis points this year to 301 basis points today, according to data provider CMA, which is owned by CME Group Inc. and compiles prices quoted by dealers in the privately negotiated market. The CDS are 214 basis points narrower than Hungary’s...Romania reversed its image as a “mediocre student” on economic policy after the government last year weathered no-confidence votes and protests to adhere to its IMF agreement, Jeffrey Franks, the fund’s mission chief in Bucharest, said last month. The IMF expects any new government to honor the terms of the current lending accord and keep the fiscal terms laid out. Romania has sold 23.83 billion lei ($7.1 billion) in Treasury bonds and bills on the domestic market and $2.25 billion in dollar bonds to international investors this year, the most since records began in 2005, according to central bank data. The average yield fell to 6.29 percent at today’s auction from 6.75 percent at the similar auction on Feb. 16. "
//www.bloomberg.com/news/2012-03-14/romanian-bond-yields-tumble-as-imf-plan-outlives-protest-fallout.html
//www.portfolio.hu/gazdasag/kamatot_vagott_a_roman_jegybank.165020.html
A képlet egyszerű: ha a piaci szereplők tudják, hogy van valaki aki az ő érdekeiket védi (kicsit olyan ez, mint a kisebbségvédelmi intézkedések a részvényekénél), tehát biztosak abban, hogy az IMF őrködik a fiskális fegyelem, azaz a hitelek visszafizetésének biztonsága felett, akkor megnyugodnak, mert számíthatnak arra, hogy pénzüket visszakapják. Ebben az esetben - mivel biztonságban érzik a pénzüket - sokkal olcsóbban adnak pénzt Magyarországnak. Ha megkapnánk az IMF hitelkeretet, elindulhatna egy komoly kamatvágási ciklus, akár 4-5%-ra, és a kötvénypiacon is hatalmas hozamesés bontakozhatna ki 5-6%-ig akár, ami a jelenlegi szintekről 3%pontos hozamesés lehetőségét is felveti (ez hosszabb kötvényeknél 20-30%-os árfolyamnyereséget is jelenthet). Ez hatalmas lehetőség egyrészt az országnak, hiszen saját anyagi terheinket csökkenthetnénk, másrészt a befektetőknek is: ha lesz IMF megállapodás, és felelős, kettősbeszédet nélkülöző, stabil gazdaságpolitika (FONTOS: hiába van az előbbi, ha az utóbbi nem követi!!!), akkor a magyar állampapírok a 2012-es év befektetései lehetnek. Ha nem, akkor viszont nagy bajban leszünk...