Egyszerűbb valamiféle elvont ellenségképet kialakítaniuk a fejükben, hiszen a valóság ennél sokkal bonyolultabb, nehezebb megérteni. De nem baj, sok vizet ők sem zavarnak.
Amikor azonban a magyar gazdaságpolitika atyaúristene tesz ilyen kijelentéseket például, hogy
"2011 elején azonnal ádáz politikai támadás indult az EU-elnökséget adó magyar kormány ellen: az egyesült balliberális hadak felvonultak a kétharmados jobbközép magyar miniszterelnök és kormánya ellen. A támadás elhalt, az uniós elnökség szép szakmai siker volt" - írja a miniszter. Szerinte ezért 2011 tavaszán új forgatókönyvet dolgoztak ki a hadak. A politikai és médiakampány nem volt elég, pénzügyi támadás kellett, akár egy politikai puccs révén is. Íme Matolcsy szerint a terv a puccsra: "2012 január végén új miniszterelnököt kell választani, mert a kormány belebukott a bankpánikba. Kétharmados kormány csak a parlamentben, vagy az utcán buktatható meg: a bankpánik lett volna az utcai megoldás. A bankpánik során több százezer ember megrohanja a pénzintézeteket, hogy kivegye a pénzét, ezért összeomlik a bankrendszer."
Hogyan áll ez elő, teszi fel a kérdést a miniszter. Úgy, hogy 2011 decemberére államcsőd alakul ki: a magyar kormány nem képes teljesíteni az állam lejáró adósságait. "De hogyan lehet államcsődöt kikényszeríteni? Pénzügyi támadással: a forint-árfolyam, az állampapírhozamok, a csődkockázati mutató és a hitelbesorolások állandó lerontásával."
//index.hu/gazdasag/2012/12/20/matolcsy_legyoztuk_az_egyesult_balliberalis_hadakat/
Amikor ilyet olvasunk, akkor tudjuk, hogy nagyon nagy baj van. Amikor a magyar gazdaság útirányát kijelölő nemzetgazdasági miniszter valóban elhiszi, hogy a forint 2011 őszi-2012 eleji összeomlását valamiféle összehangolt támadás idézte elő, és nem érti meg, hogy ez a támadás elsősorban a saját lakosságának, és az itt pénzüket tartó befektetőknek a menekülése volt, amit jónéhány elemző előre is jelzett jó korán (én is többször írtam erről a végtörlesztés bejelentése után), akkor tudjuk, hogy nem érti, hogy mi történik a gazdaságban. Ha pedig nem érti mi történik a gazdaságban, akkor hogyan várhatnánk, hogy olyan döntéseket hoz, amelyek helyesek? Ha teljesen félreértelmezi a helyzetet, és valamiféle paranoid elképzelésekkel indokolja a gazdasági törvényszerűségeket, akkor az azt jelenti, hogy jövőbeli döntései sem a racionalitás alapján fognak nyugodni, és megtesz olyan lépéseket is, amelyek minden valószínűség szerint nagy problémákhoz vezetnek. Amióta kormányra kerültek, a gazdaság meglódulását várja. 2011-re, majd 2012-re is a növekedés elindulását remélte, most 2013-ra jelzi előre - előbb-utóbb persze bejön ez az előrejelzés, éppúgy, ahogy egy elromlott óra is napjában kétszer jól mutatja az időt. Egyébként 2013-ra magam is a növekedés lassú újraindulására számítok, de ennek teljesen természetes okai vannak: az alacsony bázisok, és a lassú európai stabilizáció, nem pedig valamiféle kormányzati gazdaságpolitikai varázslat. Erre számítanék jövőre, hacsak nem venném számításba, hogy a nemzetgazdasági miniszer hamarosan megkapja a kassza kulcsát (MNB)...