4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagyon jó cikk a Bloombergen, érdemes elolvasni. Carmen Reinhart (a This Time is Different című alapmű egyik szerzője) írt cikket a várható jövőről, az úgynevezett "financial repression"-ről , amivel ezerszázalékosan egyetértek. Mit jelent ez?

//www.bloomberg.com/news/2012-03-11/financial-repression-has-come-back-to-stay-carmen-m-reinhart.html

Az alapprobléma, hogy a fejlett világban nagyon nagy az adósságok szintje. Részben az államadósságé, részben a magánadósságé. Békeidőben SOHA nem volt még ilyen magas az államadósság és az összesített adósság szintje sem. Az adósságszintek további emelése gyakorlatilag megoldhatatlan és elindult a hitelundor kora, amikor az összesített adósságszinteket le kell építeni - praktikus esetben ez úgy zajlik, hogy a magánadósságok agresszív csökkenése mellett az államadósság növekszik az első körben, alacsony kamatszintek mellett (lásd USA, ahol a Ray Dalio-féle "beautiful deleveraging" zajlik //www.bwater.com/Uploads/FileManager/research/deleveraging/an-in-depth-look-at-deleveragings--ray-dalio-bridgewater.pdf), majd később az államadósság reálértéke is csökkenni fog. A nagy kérdés, hogy az adósságszinteket milyen módszerekkel lehet lecsökkenteni. Erre Reinhart válasza:

"Throughout history, debt-to-GDP ratios have been reduced in five ways: economic growth, substantive fiscal adjustment or austerity plans, explicit default or restructuring of private and/or public debt, a surprise burst in inflation, and a steady dose of financial repression that is accompanied by an equally steady dose of inflation"

Ennek megfelelően a jelen korban (mivel a növekedés nem fog menni) a megszorítások, a részleges csődök, az elinflálás és legfőképp a megtakarítók kizsákmányolása lesz a megoldás.

Mivel papírpénzrendszerben élünk, ezért a gazdaságpolitikusok kellő akarat mellett képesek szinte korlátlan ideig nulla közelében tartani a kamatokat - mind a rövidet, mind a hosszút. A jegybanki beavatkozás mellett sor kerülhet arra is, hogy a bankoknak megszabják a maximális betéti kamatot, kötelezik a pénzügyi intézményeket és nyugdíjpénztárakat állampapírok vásárlására, stb. A szuverén monetáris politikával rendelkező országok bármit meg fognak tenni, hogy az állami finanszírozás költségét a nominális GDP-növekedés üteme alatt tartsák. Szinte biztosra vehetjük, hogy a következő években - mivel nincs nagyon más út - az államilag kibocsátott kötelezvényeket (pénz és állampapírok) tartók reálveszteséggel fognak szembesülni. Ez gyakorlatilag kész tény, hiszen így lehet a megtakarítók felől az állam felé csoportosítani a vagyont.

A "financial repression", amit talán pénzügyi elnyomásnak fordíthatunk, pontosan azt jelenti, hogy a megtakarítók pénzét apránként elveszik. Ez a megoldás sokkal elfogadhatóbb, mintha egyszeri csőd következne be. Ha évente 2-3-4%-ot vesznek el, az lelkileg feldolgozhatóbb és sokkal kevésbé káros a gazdaságra, mintha azonnali 30-80%-os adósságleírást kellene elszenvedni, ígyhát ez fog történni, sőt már most is ez történik, hiszen a fejlett országokban 2-5% infláció van (kimutatva, de a valódi megélhetési költségek inkább éves 4-8%-kal nőnek), miközben az állampapírhozamok 0-2% között vannak a legtöbb helyen. A megtakarítók kirablása folyamatosan zajlik és folytatódni is fog.

Hogyan lehet ez ellen védekezni?

Nem könnyű. Elvileg az ingatlanok és részvények jelenthetnek védelmet, de itt nagyon opportunisztikusan kell gondolkodni, mert a gyenge növekedés miatt ezek hozama sem lesz túl magas, tehát valószínűleg nem a "buy and hold", hanem a "buy in panic and sell in euforia" lesz az alapelv.

Egyébként Magyarországon is megindult az adósságcsökkentési trend, ami itt is több tényezőből tevődik össze. Mivel nincs valójában önálló monetáris politikánk ( a jelentős devizaadósság miatt), ezért az elinflálás kilőve, marad a megszorítás (zajlik), a részleges csőd (pl. a végtörlesztés), és a megtakarítók kifosztása (pl. magánpénztárak államosítása). Szerencse a szerencsétlenségben, hogy bár Magyarország adósságállománya nem kicsi, de nem is kezelhetetlen, ezért valószínűleg ortodox (megszorítás) és nemortodox módszerekkel (pl. betéti kamatok maximalizása, bankok kötelezése állampapír vásárlására, vagyonadók, stb.) kezelhető lesz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!