3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar tanúsítási piac vezető cégei a magyar minőségtanúsítás színvonalának megőrzése és az egységes szakmai fellépés megfelelő belső kommunikálása érdekében együttműködési megállapodást írtak alá.

A tanúsítási piacon együttesen közel 60 százalékos részesedéssel rendelkező, ám egymással éles piaci versenyben álló négy vállalat, a Det Norske Veritas Magyarország Kft. (DNV), az ÉMI-TÜV Bayern Kft., az SGS Hungária Kft. és a TÜV Rheinland InterCert Kft. vezetői írták alá azt a megállapodást amely hazai minőségbiztosítás szinvonlaának biztosítását hivatott megőrizni.

A négy vállalat által jegyzett Tanúsítók Szakmai Klubja (TaSZK) fellép a szakmai szabályok és az üzleti etika megsértőivel szemben, legyenek azok a TASzK tagjai vagy más szervezetek. Ugyanakkor szorgalmazzák a Nemzeti Akkreditálási Testületnél (NAT) a felügyeleti ellenőrzés és az akkreditációs eljárások szigorítását, valamint a szabályok ellen vétő tanúsító szervezetek akkreditációjának felfüggesztését és visszavonását.

A megállapodás értelmében, amelyet közel 1,5 éves szakmai követelményrendszer és szabványértelmezés előzött meg, az aláírók ezen túl sajátjukkal egyenértékűnek ismerik el a másik által kiadott minőségtanúsítási okmányt, azaz a szakmailag megfelelő színvonalon tanúsított vállalat a megbízott auditáló szervezet igazolása mellett az Európában legelismertebb másik három cégtől is dokumentumot kap működésének megfelelőségéről.

Felhígult a szakma

A négy vállalat együttes fellépésére azért volt szükség, mert a szabványokhoz kapcsolódó tanácsadási és tanúsítási üzlet az 1990-es években "könnyű" pénzcsinálási lehetőséggé vált, így olyan szereplők is megjelentek a piacon, amelyeket nem a magas szakmai színvonal és az etikus magatartás vezérelt. Magyarországon jelenleg csaknem félszáz szervezetnek van jogosultsága, azaz akkreditációja megvizsgálni és igazolni a vállalatok tevékenységének különböző, minőségirányítási, környezetirányítási és más szabványok szerinti megfelelését.

Az ezredfordulót követően a tanúsítók számának növekedése és az ebből adódó árverseny már egyre több esetben a szakmai munka színvonalának eséséhez vezetett. Gyakoribbá vált a nem megfelelően képzett és kvalifikált auditorok alkalmazása, a nemzetközi előírásokban megszabott időnél rövidebb auditok végrehajtása, a tanúsítvány kiadása érdemi auditálás nélkül, és a tulajdonosi összefonódás a tanúsító és tanácsadó cégek között.

Mindezek következményeként a magyar vállalatok már kevésbé bíznak a tanúsító szervezetekben, ami a versenyfeltételek romlásához vezethet és ezen keresztül akár az adott vállalat EU-ból való kizárásához is. A Tanúsítók Szakmai Klubja a minőségügyi szakma színvonalának emelésére törekszik. Ennek egyik eszköze az ISO 9001:2000 szabvány egységes értelmezése.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!