3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ECB megtette az első lépést abba az irányba, amelyet a Fed és a BoE már elkezdett felkutatni. Nem tűnik számomra kétségesnek, hogy ennek a vége az európai adósságok teljes monetizálása lesz pár éves távon. A spanyolokat és olaszokat ugyanis nincs más mód megmenteni, mint az ECB pénzteremtésével. Ettől a bundesbanki hagyományok miatt ódzkodnak, de előbb-utóbb beadják majd a derekukat. A csütörtöki kamatvágás már talán jelezheti, hogy elindultak ebbe az irányba...

Ez a folyamat valószínűleg az euró relatív leértékelődését fogja eredményezni, de ez nem feltétlenül baj, legalább jobban tudnak majd exportálni, és ez is segítené az inflációt. Ha rálépnének erre a drasztikus útra (a monetáris politika atomfegyvere ez, amiből egyelőre még a Fed is csak a pár kilotonnásat használja, de hosszú az út még a Cár-bombáig), akkor az segíthet majd a gazdaságok újraélesztésében is. Habár itt még nem tartunk, de úgy vélem, hogy fontos jelzés az, amikor az új jegybankelnök (Draghi) már a keménykedés látszatára sem ügyel, és első munkanapján kamatot vág. Általában a frissen kinevezett jegybankárok ugyanis 1-2 hónapig minimum nagyon keményen szoktak beszélni és fellépni, hogy kialakuljon a piaci szereplőkben valami tisztelet, és a hitelesség álcáját legalább magukra öltsék. Az, hogy ezt nem tette meg az ECB, jelzi, hogy nagy a baj, és még komoly monetáris lazítás várhat az eurozónára. Az aranykereskedők vették is a lapot, és húzzák fel az arany árfolyamát, amely immár euróban is új egyhónapos csúcsra ért.

Pénzt keresne a devizapiacokon? Próbálja ki 20 napig ingyenesen az mfor tradert!  

A részvénybefektetők pedig nem csak ennek örülhettek, hanem annak is hogy a görögök a mégis-mégse-mégis-mégse után most ismét a mégis fázisában vannak, és nem is arról szavaznak, hanem amarról, meg lesz új kormány, de nem is, vagy talán igen, de persze semmi egyértelműt nem tudunk, az biztos. A görög kötvénybefektetők ennek azért nem örültek annyira, a 2 éves kötvény hozama átlépte a 100%-ot, árfolyama alig van 30% felett, míg pár napja még 40% környékén volt. Most bolond a játék! - mondta annak idején édesapám amikor ilyen helyzet állt elő kártyában, hiszen a görög kötvényeknél most tényleg bármi elképzelhető:

- kilépnek az eurozónából, bevezetik a drachmát, leértékelik, aminek hatására az adósságuk GDP-arányosan 3-4-500%-ra ugorhat, és így a kötvényesek minden euró tartozás után kb 10-20 cent kifizetésére számíthatnak majd valamikor.

- lehet hogy maradnak az eurozónában, de becsődölnek, és kifizetnek 20-30 centet

- lehet hogy maradnak, kapnak segítséget és kötelezően választható egyezséggel mindenki kap 40-50 centet

- és még az is lehet, hogy marad az eredeti megállapodás, az önkéntes csere és lehet potyautaskodni, azaz 100 centet is kifizethetnek a kötvényekre.

Izgalmas...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!