3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Rogoff szerint az lehet a jelenlegi adósságválság megoldása, hogy reálértelemben lecsökkentjük a tartozásokat, ezt pedig legpraktikusabb egy kissé felpörgetett inflációval végrehajtani.

A jegybankok pénznyomtatása is ebbe az irányba hat, de úgy tűnik, hogy a kialakuló infláció nem "jó" abban az értelemben, hogy nem mindennek az árszínvonala (és vele együtt a bérek is) emelkedik, hanem csak néhány dologé: a pénznyomtatás több kárt okoz mint hasznot. Miközben az alapanyagok és élelmiszerek ára nő, a végtermékeké nem, és a bérek sem tudnak ilyen helyzetben emelkedni, így a lakosság duplán rossz helyzetbe kerül: nem elég, hogy az adósságválság nyomasztja, még a költségei is nőnek (tej, kenyér, benzin, stb.) miközben a bevételei nem. A QE nagyon nagy károkat okoz, szétzilálja az árrendszert. Ez kedvez az alapanyag-termelőknek, de rossz mindenki másnak. A mai gazdaságban pedig az alapanyag-termelők kisebbségben vannak.

Az elmúlt napok érdekes történése, hogy elindultak az agrártermékárak felfelé - ismét. A DBA ETF 3,5 hónapos csúcsra repült, újraindítva emelkedő trendjét, amit támogat az emelkedő 200 napos mozgóátlag is. Magyarul: most mind a hosszabb, mind a rövidebb távú trend emelkedő benne, ilyen termék se sok van. Úgy tűnik a nagy pénznyomtatás elől nem csak aranyba, hanem más kézzelfogható termékekbe is menekülnek a befektetők, a dollár, és egyéb papírpénzek elinflálása részben sikeres, de ebben nincs sok köszönet. A tonnánkénti 50000 forintos búzaáraknak nyilván a hazai termelők is örülnek, az EU-támogatással együtt a gabonatermelés olyan nyereséges, mint amilyen nagyon rég nem volt, a hektáronkénti haszon könnyedén elérheti a 100-200 ezer forintot is, ami a föld árához képest kiemelkedő megtérülést jelent.

Mind az arany szárnyalása, mind az agrártermékek megújult emelkedése jelzi a nagy problémát: óriási mértékű pénznyomtatás van/lesz, ami elől el kell bújni valahová. Egyet lehet érteni Marc Faberrel, hogy ha ez nagyon elfajul, akkor még a részvények is jobbak lesznek, mint a készpénz, de úgy vélem még nem tartunk ott, ráadásul kivételes helyzetben vagyunk: forintban reálkamatot kapunk a pénzünkre. Ritka kincs ez a mai világban. Sok jó tanácsom nincs a fentiekkel kapcsolatban, talán csak annyi, hogy nagyon óvatosnak kell lenni, mert a reálgazdasági környezet nagyon rossz, könnyen lehetnek további sokkok bármikor a következő hónapokban, és az a részvény, ami most nagyon olcsónak tűnik, az a változó, romló gazdasági környezetben lehet, hogy pár hónap múlva már "fundamentálisan" sem lesz majd olyan vonzó, mint amilyennek most tűnik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!