3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A megfelelő emberi erőforrás hiánya gátolja az innovációt Magyarországon - derül ki a GKI és a Kopint-Tárki legújabb tanulmányaiból. A megkérdezett vállalatok színvonalas oktatást és hathatós innovációpolitikát sürgetnek - írja a Napi Gazdaság.

Az innovatív vállalatok 97 százaléka szerint az elégtelen emberi erőforrás az innováció szűk keresztmetszete Magyarországon - ez olvasható ki a GKI és a Kopint-Tárki legújabb tanulmányaiból, amelyek a gazdasági versenyképességi kerekasztal megbízásából a kormányzati innovációpolitika megítélését vizsgálták a magyar vállalatok körében.

A kerekasztal november végi ülésén bemutatott GKI-tanulmánya a nem kiemelt adózó, de k+f-intenzív, gyorsan növekvő cégeket vette górcső alá, amelyek főképp a számítástechnikai szolgáltatások és a műszaki kutatás-fejlesztés területén tevékenykednek. E cégek növekedési potenciálja meghaladja a gazdaság többi szereplőjének átlagát, ezért érdemes jelentős súllyal figyelembe venni a kormányzati szakpolitikáról alkotott véleményüket. A vállalatok a humán erőforrás problémáját emelték ki az első helyen az innováció gátjai közül.

Több mint kilencven százalékuk fontosnak vagy nagyon fontosnak nevezte a felsőoktatás színvonalának emelését és a gyakorlati igényekhez igazítását, háromnegyedük a nyelvtanulás fokozott támogatását. Hasonló eredményeket hozott a Kopint-Tárki szélesebb körben, a potenciálisan innovatív cégek között vizsgálódó tanulmánya is: a megkérdezettek kétharmada kárhoztatta az idegennyelv-tudás hiányát, fele a gazdasági és a műszaki képzés gyengeségeit.

Az oktatás egészének innovációs szemléletű megközelítésére lenne szükség - mondta lapunknak Borsi Balázs innovációkutató, a GKI tanulmányának szerkesztője. Hozzátette: az oktatáspolitika nem intézhető el annyival, hogy hozunk egy törvényt vagy kormányrendeletet, az innováció hosszú távú gondolkodást igényel, aminek a jelenlegi magyar feltételek nem kedveznek. Nem az oktatás az egyetlen terület, ahol a kormányzatnak tennivalója akad.

A vállalatok a korrupció visszaszorítását is égető feladatnak érzik, ahogy a hatósági munka egyszerűsítését, gyorsítását is. Ezen kívül szeretnék, hogy nyilvános és jobban hozzáférhető anyagokban értékeljék az állami kutatóhelyek tevékenységének gazdasági-társadalmi hasznosságát.

A keretfeltételek javításán túl a cégek kétharmada elvárja, hogy az állam közvetlen szerepet is vállaljon az innováció támogatásában. A válaszadók a kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos adókedvezmények fenntartását, sőt növelését sürgetik, ami ellentmond annak a kormányzati körökben is megjelenő véleménynek, hogy a k+f-re adott adókedvezmény nem ér semmit, mert nem élnek vele. E téren inkább tudatosításra lenne szükség, hogy még többen kihasználják ezt a lehetőséget - számol be a Napi Gazdaság. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!