4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal a Telefongyár történetét elevenítjük föl. A kezdetben távírótechnikai és vasúti berendezéseket gyártó társaság sikereit jelezte, hogy a XIX. században Európa szinte összes vasúti társasága a megrendelője volt.

Neuhold János távírdaépítő mérnök és iparos vállalkozó 1875-ben a VIII. kerületi Stáció utca 22. szám alatt alapította meg a saját magáról elnevezett gyárát. A firma két év múlva szerződést kötött a Magyar Királyi Hadügyminisztériummal ágyúgyutacsok gyártására. A százötven embernek munkát adó gyár 1879-ben a Dohány, majd a Damjanich utcába költözött.

A vállalat igen sikeresnek bizonyult: néhány év alatt több tucat szabadalmat nyújtott be távírótechnikai berendezésekre és vasúti kommunikációs készülékekre, biztosítókra és telefonokra, de mindezek mellett otthonosan mozgott a bronzszobrok, levélnehezékek, tűzjelzők és villámhárítók területén is.

Az üzem 1894-ben eladta telephelyét a Magyar-Belga Fémipari Rt.-nek, majd átköltözött az Aréna, azaz a mai Dózsa György útra. Ekkortájt száz fő körül mozgott a munkáslétszám. A századforduló előtt egy évvel a Magyar Királyi Államvasutak egyik mérnökével, Anger Imrével közösen Neuhold megalkotta az első váltóáramú hangjelzőt, amely óriási sikernek bizonyult: a hazai mellett ugyanis Európa szinte összes vasúti társasága rendelt belőle.

A századfordulón lett Telefongyár Rt.

A vállalat huszonöt éves történelme folyamán egyébként számtalan névváltoztatáson ment keresztül, magát a Telefongyár Rt. nevet 1900-ban vette fel. Az új firmát kezdetben - vélhetően szakmai féltékenységből - nem vették fel a Vasútépítő Gyárosok Kartelljébe, mindezt csak 1909-ben sikerült elérnie Neuholdnak. Az ekkor tető alá hozott szerződés szerint a Ganz és Társa 29,49, a Roesemann & Kühnemann 25,41, az Egyesült Izzó 23,1, míg a Telefongyár 23 százalékban részesült az állami piacból. (Mielőtt felháborodnánk a nyilvánvaló erőfölénnyel való visszaélésen, nem árt tudni, abban az időben a kartellezés bevett gyakorlat volt.)

Az üzemidőközben újra telephelyet váltott, s átkerült arra a helyre, ahol egészen megszűnéséig létezett: a Hungária körút 163-165 szám alá. A vállalat az első világháború kitörése után egy évvel kezdte gyártani rádió telegráfiai berendezéseit és Máry Dezső százados szabadalma alapján az éjjeli célzást lehetővé tevő készülékeit. Az előbbivel az Osztrák-Magyar Monarchia, míg az utóbbival a bolgár és a török hadsereget is ellátták.

Külföldi sikerek az első világháború után

Az összeomlás után a Telefongyár Rt. igen hamar magára talált: 1922-ben már ott tartottak, hogy az egyik utódállam, Jugoszlávia fővárosában közös céget hozott létre az optikában utazó Süss Nándor Rt.-vel. A fejlődést jól jelzi, hogy egy év múlva 150 ezer dolláros üzletet kötöttek a bolgár postával, de a jugoszláv és román megrendelések is szépen hoztak a konyhára.

Figyelemreméltó, hogy maguk a győztesek is nagyra értékelték az üzem munkáját: Londonból 1923 decemberében például egy harmincezer telefonkagylóra szóló megkeresés érkezett, amelyet a gyár fél év alatt teljesített. A cégnél ekkor hétszázan dolgoztak, de szükség esetén akár ezerötszáz embernek is tudtak munkát biztosítani.

A vállalat a húszas évek elején kezdte kibocsátani a gyűjtők körében ma horribilis összegekért gazdát cserélő detektoros rádiókat. Egy 1933-ban belső használatra készült statisztika szerint 1932-ben a vasútbiztosítás tizenhárom, a Knorr-fék harminckettő, a rádió huszonhat, a telefon öt, a hangos filmvetítő nyolc, a vasúti harangjelző kettő százalékkal képviseltette magát a termelésben. De gyártottak itt benzinkutat, evőeszközt, gyújtógyertyát, zipzárt, csónak oldalmotort és bronz-levélnehezékeket is egy-két, illetve fél százalék erejéig.

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!