2p

...hogy lehet próbálni harcolni a valóság ellen, de nagyon sokáig nem fog menni.

A releváns kamatszintet 7,75%-ról 10%-ra emelték a törökök, miután pénzük, a líra több tíz százalékot veszített értékéből az elmúlt hónapok során. Habár esküdöztek égre-földre, hogy nem adják be a derekukat a "kamatlobbinak", de aztán mégis. Ezzel a folyamattal párhuzamosan egyébként nyár óta  az indiai jegybank is három lépésben 7,25%-ról 8%-ra emelte a kamatszintet.

Mit üzen mindez nekünk?

Számos feltörekvő országban a globálisan alacsony kamatszintnek köszönhetően minibuborékok alakultak ki, az olcsó finanszírozás nagyfokú hitelkiáramlást okozott, és 2009-13 között ezekben a gazdaságokban a (hitelen alapuló) belső fogyasztás húzta a növekedést. Ennek következménye persze az import megugrása is, ami jól látható a török folyó fizetési mérleg elszállásán.

//www.tradingeconomics.com/turkey/loans-to-private-sector


A globálisan csökkenő kamatkörnyezetben ez egy ideig elment, de mivel egyre több fejlett országban vannak jelei annak (UK, USA), hogy lehet növekedés, és emiatt megszűnik a pénznyomtatás, illetve valamikor majd kamatemelés is lesz, ez azt jelenti, hogy az olcsó pénzen alapuló belső fogyasztás vezérelte növekedési modell számára GAME OVER. A kialakult egyensúlytalanságokat helyre kell állítani, a kamatszintet meg kell emelni.

Az érdekes jelenség éppen az, hogy a fejlett országok várhatóan szigorodó monetáris politikája milyen gyorsan és közvetlenül hat a feltörekvőkre. Úgy tűnik tehát, hogy a hozamszintek a feltörekvő országokban magasabbra tolódnak, és mivel ezek egymással versengő pénz/tőkepiacok ezért ha ez egyikben hozam/kamatemelés van, akkor az hat a másikra is. Ennélfogva mi sem vonhatjuk ki magunkat ez alól a hatás alól. Hiszen mit lát aki Londonban ül egy emerging market desken? Azt, hogy hirtelen a török  líra sokkal vonzóbbá vált a magas kamatozás miatt, így valószínűleg több pénzt tesz abba, és kevesebbet például a K-Európai devizákba (lej, zloty, forint, stb.). Ami gyengíti ezeket a devizákat és felfelé nyomást gyakorol a hozamokra. Egy ennyire összekötött, globális tőkepiacon senki nem vonhatja ki magát a nagy trendek aló, márpedig a fő trendnek a fejlődő és fejlett világban is a hozamemelkedés tűnik... 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!