3p

2009. III. negyedévében -20 ponton áll a K&H kkv bizalmi index, amely így 7 ponttal megközelíti egy évvel ezelőtti, a válság kirobbanása előtti értékét. Ezzel óvatos, ugyanakkor folyamatos emelkedés figyelhető meg az elmúlt háromnegyed év során, amely pozitív jelzés lehet a várva várt gazdasági élénkülés tekintetében. Az index értékének legutóbbi, 8 pontos emelkedésének okát az adja, hogy a bizalmi indexet meghatározó 10 részindex közül 8 emelkedést mutatott. Legjelentősebb javulást a versenyhelyzet alakulását, illetve vállalati hitelkamatok változását jellemző mutatóknál tapasztalható.

Immár tartósnak mondható a kis- és középvállalkozások jövőre vonatkozó kilátásainak javuló tendenciája, mivel harmadik negyedéve folyamatosan emelkedés tapasztalható a K&H kkv bizalmi index értékében. A válság kirobbanását követően az index -38 pontra esett, de már a következő negyedévben emelkedni kezdett. "A recesszió óvatosságra intett minket, hiszen néhány pontos emelkedésre még senki nem gondolhatja, hogy itt lenne a válság vége, ugyanakkor a lassú, de folyamatos, év eleje óta tartó növekedés már mindenképp pozitív várakozással tölt el" – jellemezte az eredményeket Németh László, a K&H kkv marketing főosztályának vezetője. Ez a pozitív várakozás erősen megosztja azonban a vállalkozásokat a kkv szektoron belül. Míg a középvállalkozások erre vonatkozó eredményei már a pozitív tartományba lépnek, addig a mikro vállalkozásoknál mindössze 3 pontos emelkedés tapasztalható.

A kis- és középvállalkozások tevékenységét leginkább meghatározó négy tényező közül – vevői kapcsolatok, közterhek változása, vállalat pénzügyei, kormányzati gazdaságpolitika – kizárólag a közterhek változását mutató részindexnél tapasztalható minimális, 4 pontos csökkenés. Ennek oka abban keresendő, hogy – leginkább a munkáltatói járulékok eddig megvalósult, illetve 2010-ben még várható további mérséklésének köszönhetően - az elmúlt egy évben ennél a részindexnél volt a legnagyobb emelkedés, amely most megtorpanni látszik.

Kiugróan jól teljesített a vállalkozások versenyhelyzetét egy éven belül mutató részindex, mintegy 13 ponttal emelkedett elmúlt negyedéves -9 pontos értékéhez képest. Legnagyobb növekedést azonban a vállalati hitelkamatok változására vonatkozó mutató ért el. Az előző negyedévben még legalacsonyabb értéken (-52 pont) álló mutató közel 23 pontot emelkedett, vélhetően a jegybanki alapkamat csökkentés, valamint a forint árfolyam stabilizálódása után várható banki hitelkamat mérséklés okán.



Pozitív képet mutatnak a mikro-, kis- és középvállalkozások árbevétel és eredmény várakozásai. Miközben az árbevétel várt növekedése megközelíti a 4 százalékot, a prognosztizált profitnövekedés is újra pozitív tartományba lépett (0,5%).

A legutóbbi felmérés is megvizsgálta, hogyan vélekednek a vállalkozások a válságról. A megkérdezés során az előző időszakhoz képest nem emelkedett lényegesen azoknak a cégeknek az aránya, amelyeket valamilyen módon érintett a recesszió (most 89%, korábban 87%). A válságkezelő intézkedések közül továbbra is leginkább elbocsátásokban gondolkodnak a cégek (26%), de biztató, hogy 36 százalékról 29 százalékra mérséklődött azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyek az elkövetkezendő egy évben helyzetük romlására számítanak, és emellett egyre többen vélik úgy, hogy a válság elérte mélypontját, – 41 százalék az előző időszak 30 százalékos eredményéhez képest.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!