3p

Munkaügyi szakértők szerint a vállalkozások számára az elbocsátások mellett érdemes a rugalmasabb foglalkoztatás lehetőségét is mérlegelniük a jelenlegi recessziós időszakban. Erre a június 1-vel hatályba lépett új jogszabályok biztosítanak lehetőséget.

Ismét változott (Mfor-montázs)

A cégek többféle technikát alkalmaznak a válság kezelésére, ennek egyik módszere a munkaidő hatékonyabb felhasználása. A jogszabályok ezen a területen is rendszeresen változnak, a legutóbbi módosítás június 1-vel lépett hatályba, mely során a munkaidőkeretre, a pihenőidőre és a rendkívüli munkavégzésre vonatkozó előírások módosultak.

A módosítás eredményeképpen a munkaidőkeret korábban 12 hétben, illetve 3 hónapban maximált mértéke június 1-től legfeljebb négy hónapra, illetve legfeljebb tizenhat hétre emelkedett. Figyelemmel arra, hogy a munkaidőkeret bevezetése, illetve hosszának meghatározása nem igényli a munkaszerződés módosítását, egyoldalú munkáltatói intézkedéssel is bevezethető az új szabályoknak megfelelő munkaidő-beosztás.

A korábbi szabályok szerint is lehetőség volt arra, hogy a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezéssel, akár a munkaviszony létesítésekor, akár azt követően, a munkaszerződés módosításával akként állapodjanak meg, hogy a teljes munkaidő mértékét a napi 8 óránál rövidebb időtartamban állapítják meg. A munkaidő ilyen módon történő megállapítása nem azonos a részmunkaidő alkalmazásával, ugyanis az előbbi esetben a munkavállaló munkabére – amennyiben persze a felek nem állapodnak meg eltérően – nem csökken arányosan.

Az új rendelkezések szerint amennyiben a felek rövidebb teljes munkaidőt állapítottak meg, a munkáltató és a munkavállaló írásban megállapodhatnak a munkaidő mértékének 2011. december 31-ig tartó felemeléséről. Ebben az esetben a munkaidő mértéke teljes munkaidő és a rövidebb teljes munkaidő mértéke - legfeljebb 2009. április 1. és 2011. december 31. közötti időszakra számított - különbözetének figyelembevételével emelhető meg, azonban a teljes munkaidő heti mértéke a negyvennégy órát nem haladhatja meg.

Az új szabályozás a készenléti és a pihenő idő körüli korábbi vitákat lezárta. Eddig ugyanis a készenlétet követően 11 óra pihenőidő járt, és csak a kollektív szerződés térhetett el ettől. Június 1-től azonban amennyiben a készenlét alatt nem kellett dolgoznia, a munkavállalót nem illeti meg pihenőidő.

Változott a túlórázásra vonatkozó szabály is. A rendkívüli munkavégzés esetén a korábbi szabályok szerint a munkáltató egyes dolgozók számára - megállapodás alapján - az éves kétszáz órán felül további legfeljebb száz, összesen tehát legfeljebb háromszáz óra időtartamú rendkívüli munkavégzést rendelhetett el. Ezt a megállapodást korábban csak olyan alkalmazottal köthették meg, aki mellé már keresték a váltótársat, azaz a munkaerőigényt beadták a munkaügyi központhoz, ám valamiért nem sikerült megfelelő szakembert találni. Akkor is jogos volt a túlmunka, ha a beosztás olyan magas szintű vagy kivételes ismereteket, gyakorlatot igényelt, amely a munkáltató működéséhez feltétlenül szükséges volt. Június 1-jétől azonban elég, ha az első feltétel teljesül.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!