Számos oka van annak, hogy Magyarországon kevés a hoszszú ideig dinamikus cég, azaz ritka, hogy a mikrovállalatok közül rövid idő alatt a kicsik, majd a közepes méretűek, végül pedig a nagyok közé kerül egy cég – állapítja meg a szektor versenyképességéről készített tanulmány, melyről a Világgazdaság számolt be.
A fejlett gazdaságokban szokásosnál magasabb kockázatok, a versenyképes tudással és képességekkel rendelkező szakemberek megszerzésének nehézségei és a tőkehiány fékezi a fejlődést. A korábbi gazdaságösztönzés is hibás - állapítja meg a GKI versenyképességi tanulmánya, amelyet a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) megbízásából készítettek.
A magyar kkv-knál általában a vezetők személyiségjegyei bizonyultak kiemelkedő fontosságú sikertényezőknek. Olykor elsősorban a magas felkészültségük, alkotóképességük, máskor inkább a céltudatosságuk, kivételes vezetési képességük, ismét máskor a kapcsolatteremtő készségük, illetve mindezek kombinációja hozott jó eredményeket. Mindez a hazai közvéleményben kialakulttól is eltérő, és mind ez idáig a gazdaságpolitikánkban is érvényesítésre váró ismeret.
A magyar kkv-knak csak viszonylag szűk köre tudta hasznosítani a világgazdasági nyitás lehetőségeit, alig integrálódtak a nemzetközi piacokba, olvasható a Világgazdaságban.