Vörös Ferenc, az érdekképviselet alelnöke elmondta: az interneten ingyenesen hozzáférhető információk alapján a környezetvédelmi szaktanácsadási, hatásvizsgálati, tervezési, hulladékgazdálkodási és egyéb szolgáltatásokat igénylők meggyőződhetnek arról, hogy mely cég alkalmas a feladat elvégzésére, illetve, hogy melyik rendelkezik a szükséges engedélyekkel.
Eddig ezekhez az adatokhoz nem lehetett hozzáférni, így gyakran szakképzettség nélküli cégek is végeztek törvénytelenül környezetvédelmi tevékenységet - tette hozzá. Jelezte, hogy szervezetük 257 tagja mind törvényes keretek között működik, ám becslése szerint legalább ennyi olyan cég tevékenykedik az országban, akik környezetvédelmi szolgáltatásra nem jogosultak.
Vörös Ferenc kifejtette, hogy a környezetvédelmi felügyelőségektől szerzett adatok nyilvánossá tételére a 2001-ben ratifikált Aarhusi egyemény ad jogi alapot, ami a környezetvédelemhez kötődő információk szabad hozzáférését mondja ki. Megjegyezte, hogy a cégek adatait az interneten kívül negyedévente egy CD-n is megjelentetik, amelyet minden önkormányzathoz eljuttatnak.
Őri István, a tárca közigazgatási államtitkára elmondta: a minisztérium a jövőben az adatszolgáltatáson kívül további közigazgatási feladatokat helyez érdekképviseleti hatáskörbe. A civil szervezetek közreműködésével az ügymenetek egyszerűbbé, szakszerűbbé és ellenőrizhetőbbé válhatnak - fűzte hozzá.
Az államtitkár közölte, hogy a tervek szerint az érdekképviseletek elsősorban az engedélyekhez kötődő regisztrációban, illetve akkreditációban segíthetnek, ám közvetetten kivehetik részüket az egységes engedélyezési eljáráshoz kötődő előzetes kontrollban is.
Adatbázis készül a környezetvédelmi szolgáltatókról
A környezetvédelmi szolgáltatásra jogosult cégekről tesz közzé nyilvános adatbázist a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ), miután a szervezet együttműködési megállapodást írt alá a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériummal.